logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1397/02/20 - 03:58 ب.ظ
  • چاپ
کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین تشکیل جلسه داد

کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین تشکیل جلسه داد

در جلسه کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در محل برپایی نمایشگاه کتاب تهران، بر لزوم همراهی اربعین با کتاب و دانش به‌منظور جلوگیری از دینداری انحرافی تاکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الاربعین، این جلسه با حضور حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین، محسن جوادی رئیس سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و داریوش رضوانی رئیس کمیته تشریفات نمایشگاه تشکیل شد.

حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی در این نشست گفت: در این جلسه قصد داریم درخصوص طرح کنگره شهدای راه کربلا سخن بگوییم. سال قبل همایشی در این راستا برگزار کردیم که مختص شهدای حلّه بود.

مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین افزود: پیشنهاد فعلی این است که در این طرح علاوه بر شهدای حلّه و اربعین به شهدای مدافع حرم و جمعی دیگر از شهدا نیز بپردازیم؛ چراکه اعتقاد داریم حداقل وظیفه ما تجلیل از شهداست.

در ادامه این جلسه محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان اینکه تشکیل این جلسه در مصلای تهران انتخاب خوبی است، گفت: کتاب و اربعین نباید از هم جدا شوند. کتاب با مغز و عقل انسان سروکار دارد و اربعین با دل انسان. اگر معرفت و آگاهی نباشد و کتاب خوانده نشود، ممکن است دینداری شکل انحرافی پیدا کند.

محسن جوادی ادامه داد: وقتی مردمانی بدون دیدن معصومین و از راه نوشته‌های روی کاغذ ایمان می‌آورند، مشخص می‌شود کتاب تا چه حدی موثر است.

وی با اشاره به اینکه نمی‌توان گفت همه کتاب‌های موجود در نمایشگاه‌ها خوب است، گفت: زمانی که یک کودک غذا نمی‌خورد، مجبور هستیم حتی غذاهای غیرمفید را به او نشان دهیم تا نسبت به غذا خوردن ترغیب شود. دررابطه با کتاب نیز وضعیت بر همین منوال است. باید به کسانی که کتاب نمی‌خوانند، انواع گوناگون کتاب را نمایش دهیم تا کم‌کم نسبت به خواندن کتاب‌های بهتر ترغیب شوند.

رئیس سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تاکید کرد: کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین تلفیقی از کتاب و ایمان و عشق و علاقه است. اگر این دو از هم جدا بیفتند، معلوم نیست نتیجه سودمندی به دست آوریم. امیدواریم در این جمع میراث بزرگی را که به خاطر عشق امام حسین (ع) به ما اعطا شده، با معرفت، آگاهی و کتاب‌های خوب پاس بداریم.

در ادامه این جلسه داریوش رضوانی رئیس کمیته تشریفات سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: باتوجه به فعالیت‌های کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین، ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌کارگروه فرهنگی و هنری تشکیل داده ایم و به این شکل است که همه سازمان‌ها و معاونت‌های وزارت ارشاد در آن نماینده دارند. رئیس کارگروه هم معاونت فرهنگی وزارت ارشاد هستند.

وی افزود: در اربعین سال گذشته شاهد فعالیت‌های خوبی بودیم و بودجه نسبتا خوبی هم به فعالیت‌های فرهنگی و هنری اختصاص داده شد؛ اگرچه رقم‌ها و اعداد هنوز آنگونه که مدنظرمان بود، نشده است.

سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» از تاریخ ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.