شنبه 26 خرداد 1403

عراق: آماده استقبال از زائران ایرانی در اربعین هستیم

معاون وزیر کشور عراق گفت: پایانه‌های مرزی این کشور برای برگزاری مراسم با شکوه اربعین حسینی و استقبال از زائران ایرانی، به‌روزرسانی و آماده‌سازی شده است.


سرلشکر لواء ریاض الخیگانی یکشنبه در نشست هم اندیشی مقامات ایران و عراق به منظور هماهنگی‌های مراسم اربعین حسینی که در مرز شیب عراق (مجاورت مرز چذابه) برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت رییس جمهور فقید و همران وی، بیان کرد: تلاش می شود با همکاری و تعامل بین دولت های ایران و عراق، مشکلات احتمالی در برگزاری این مراسم معنوی را رفع کرد.

وی ضمن ابراز آمادگی کشور عراق برای میزبانی از زائران حسینی گفت: مشکلات زیرساختی که در عراق برای برگزاری این مراسم وجود دارد توسط مسئولان محلی رفع خواهد شد.

الخیگانی ادامه داد: همچون سال گذشته لازم است که کارگروه ویژه‌ای برای هماهنگی هر چه بیشتر عراق و ایران در برگزاری پیاده‌روی اربعین حسینی تشکیل شود.

معاون وزیر کشور عراق ادامه داد: روادیدهای اربعینی که ایران برای زائران صادر می‌کند همچون سال‌های گذشته از سوی کشور عراق قابل قبول است.

مراسم اربعین حسینی عامل وحدت مردم ایران و عراق

در ادامه این نشست سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد اظهار کرد: برگزاری مراسم اربعین حسینی عامل وحدت بین ۲ ملت دوست و برادر ایران و عراق است.

محمد کاظم آل صادق بیان کرد: مرز چذابه تنها مرز تردد اتباع بیگانه است؛ به همین دلیل انتظار می‌رود حساسیت و هماهنگی بیشتری در این مرز برای تسهیل در تردد زائران وجود داشته باشد.

فرماندار دشت آزادگان نیز در ادامه این نشست اضافه کرد: برای پیشبرد اهداف و برگزاری هرچه بهتر مراسم اربعین حسینی و هماهنگی بیشتر بین ۲ کشور لازم است که نمایندگان ویژه‌ای از ۲ منطقه برای رسیدگی امور معرفی شوند.

رستم عیدی‌پور افزود: استان خوزستان و کشور ایران همچون سال‌های گذشته از تمام توان و امکانات برای رفاه حال زائران استفاده خواهد کرد و از کشور عراق نیز انتظار می‌رود همچون سال‌های گذشته در این مسیر همراهی کند.

 پیاده‌روی اربعین حسینی از سال ۹۰ در خوزستان آغاز شد و هر ساله در این ایام هزاران زائر حسینی از ۲ مرز چذابه و شلمچه استان برای زیارت عتبات عالیات تردد می‌کنند.

پیش از این استاندار خوزستان اعلام کرد که مرز چذابه تنها گذرگاه تردد اتباع خارجی در مراسم اربعین حسینی است.

 

منبع:ایرنا