چهارشنبه 27 تیر 1403

06 آذر 1402 - 15:09

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تاکید کرد: امروز مقاومت نیازمند حمایت معنوی و مادی مسلمانان است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدارجمعی از علمای کشورهای مختلف جهان اسلام بر لزوم حمایت معنوی و مادی مسلمانان از مقاومت برابر آموزه های دینی در شرایط کنونی تاکید کرد.


در نشست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با جمعی ازعلما و فرهیختگان کشورهای مختلف اسلامی در باره مسائل فلسطین و جهان اسلام ، محور مقاومت و مسئولیت های امت اسلامی و جوامع اسلامی درخصوص این قضایا بحث و تبادل نظر شد.

 

دراین نشست که به اهتمام کمیته فرهنگی وآموزشی اربعین در قم برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین  شیخ عبدالله دقیق از علمای مبارز بحرین، دکتر شیخ علاءالدین زعتری از علمای سوریه ، شیخ عبدالله السالم از علمای فلسیطنی مقیم لبنان، حجت الاسلام والمسلمین دکتر شیخ مسلم الدراجی مسئول فرهنگی  کتائب حزب الله عراق و همچنین حجج اسلام دکتر راشدی نیا رئیس پژوهشگاه تقریب مذاهب اسلامی، سعید روستا آزاد معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه، سید مفید حسینی کوهساری رئیس مرکز ارتباطات بین‌الملل حوزه های علمیه، علی اصغرکیانی مدیرکل ارتباطات بین‌الملل معاونت بین الملل جامعه المصطفی العالمیه و حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی وآموزشی اربعین  حضور داشتند.

 

برپایه این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین نواب با تشکر از حضور مهمانان و شرکت کنندگان دراین گفتگو، به آلام روحی و صدمات و خسارت های گسترده مادی مردم مظلوم غزه درتجاوزات رژیم اشغالگر قدس اشاره کرد و اظهار داشت: این مردم علاوه بر آنکه هزاران مجروح و بیش از ۱۴ هزار شهید داده اند، خانه ها ، اماکن درمانی ، آموزشی و عمومی شان درغزه هم تخریب شده است و جبران این آلام و خسارت ها نیازمند مشارکت دولت ها و ملت های مسلمان است.

 

 

وی گفت: شایسته است همه به نحو فعال دربازسازی و تسکین آلام ملت فلسطین به مسئولیت خود عمل کنند و نقش علما در توجه دادن به دولت ها و ملت ها بسیارمهم است.

 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید براینکه امروز مقاومت نیازمند حمایت معنوی و مادی مسلمانان است ، اظهار داشت: اقدام های زیادی برای احیای سرزمین فلسطین باید انجام شود.

 

وی گفت: فرزندان رشید غزه با مقاومت خود نشان دادند به رغم آنکه دشمن ، آنان را در محاصره قرارداده و سالها از جامعه جهانی دور نگه داشته است، اما با استعداد ذاتی و توانایی های خود ابتکارات زیادی درتولید سلاح و طراحی عملیات پیچیده دارند .

 

وی افزود: لازم است هر کشوری با محوریت همین مردم بخشی از کار بازسازی نوار غزه را برعهده بگیرند و نگذارند این مردم مظلوم و شریف احساس تنهایی کنند.

 

حجت الاسلام والمسلمین نواب در پایان بر لزوم اولویت بندی مسایل مردم مظلوم غزه و پاسخگویی در زمان مناسب به هریک از نیازهای آنان تاکید کرد.

 

در ادامه این نشست دکتر زعتری ضمن تشریح وضعیت سوریه اظهار داشت: سوریه بعد از شکست نظامی دشمنان ، امروز با  جنگ اقتصادی شدید دشمن مواجه است که تلاش دارد از این طریق به اهدافی که در نبرد نظامی بدست نیاورده است، دست یابد.

 

این عالم اهل سوریه گفت: حضور آمریکا و حمایت برخی کشورها از عناصر تجزیه طلب از دیگر مشکلات منطقه و سوریه است.

 

دکتر زعتری در ادامه با اشاره به وضعیت فلسطینیان ، مسئولیت مهم جهان اسلام ، دولت ها و مسلمانان را بعد از پیروزی بر دشمن صهیونیست یادآور شد و تصریح کرد: باید اقدام هایی برای بازسازی و رفع این همه ظلم از مردم مظلوم فلسطین انجام شود.

 

وی از ایفای نقش ضعیف دولت های اسلامی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی انتقاد کرد و خواستار تلاش جدی و بیشتر برای توقف کامل این جنایات شد.

 

دکتر زعتری نقش علمای جهان اسلام در حمایت از مقاومت و فلسطین را مهم خواند و گفت: باید علما به مسئولیت  خود در قبال مردم فلسطین  و تجاوزات دشمنان به سرزمین‌های اسلامی عمل کنند.

 

 

شیخ عبدالله السالم از جریان علمایی بازگشت به فلسطین هم از اهتمام نداشتن دولت ها به مظالم رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی مسلمانان انتقاد کرد و گفت: دشمن تنها در برابر مقاومت تسلیم شد نه دولت ها.

 

وی با اشاره به آوارگی ملت فلسطین با وعده دروغین و فریب برخی دولت های منطقه ، گفت: در جنگ ۱۹۴۸ و ۱۹۶۷ به ما گفتند شهرها و خانه هایتان را ترک کنید و به کشورهای همسایه بروید تا ما در جنگ با دشمن صهیونیستی مانعی نداشته باشیم ، به ما وعده دادند که بزودی و بعد از یک هفته به خانه هایتان بر می گردید اما هفتاد سال گذشت و هیچ آواره ای را به وطنش برنگردانند ؛ امروز مقاومت ایستاده و فریب این وعده ها را نخورده و در برابر ظلم کوتاه نیامده است.

 

 

 

وی افزود: آیت الله خامنه‌ای فرمودند فلسطین به دست فلسطینی ها آزاد خواهد شد و امیدی به دولت ها نیست.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر دراجی درادامه این نشست با بیان اینکه ما درعراق با تمام امکانات از مقاومت فلسطین حمایت کردیم و از اولین گروه هایی بودیم که این حمایت را اعلام کردیم به اجتماع در مرز اردن و سایر اقدام ها در عراق اشاره کرد.

 

مسئول فرهنگی  کتائب حزب الله عراق به محدودیت هایی که مقاومت در عراق دارد اشاره کرد و گفت: به رغم همه مشکلات و مسائل ما به حمایت خود از مردم مظلوم فلسطین و غزه ادامه می دهیم و در چارچوب های مصالح امت اسلامی و عراق و با همکاری سایر گروه‌ها در اشکال مختلف به حمایت خود ادامه خواهیم داد.

 

وی با تشریح وضعیت عراق و مقاومت، هماهنگی و هم افزایی جریان علمایی در حمایت از فلسطین  را مهم دانست.

 

 

حجت الاسلام والمسلمین دقاق از علمای مبارز بحرین  نیز درادامه ابراز داشت: خداوند مسجدالاقصی  و سرزمین فلسطین  را مبارک قرار داده و قرآن کریم  در سوره اسرا به آن اشاره می کند، لذا این بشارت قرآن است و ان شاءالله به برکت این سرزمین ، نصرت الهی را شاهد خواهیم بود.

 

وی به ضعف دولت های اسلامی درحمایت ازمردم فلسطین اشاره کرد و در عین حال گفت: ملت ها و مردم انزجارشان را در بحرین و سایر بلاد اسلامی از رژیم صهیونیستی  به نمایش گذاشته و نشان دادند که قلوبشان با مردم فلسطین  است.

 

شیخ عبدالله دقاق با انتقاد از مواضع برخی حکومت های حوزه خلیج فارس، بیان داشت: اینها بد قماری کردند و سرنوشت خود را با متجاوزان صهیونیستی گره زدند درحالیکه نصرت اللهی قطعی و فلسطین  پیروز این میدان است.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری  رئیس مرکز ارتباطات بین‌الملل حوزه های علمیه نیز به مهم ترین چالش ها و مسائل فلسطین  بعد پایان از این نبرد و پیروزی بر رژیم صهیونیستی پرداخت و از علما خواست برای مواجهه درست و رفع نیازهای فرهنگی و اجتماعی و اعتقادی در آینده آماده باشند و از الان تدبیر کنند.

 

درپایان این نشست ، حجت الاسلام احمدی از حضور همه اساتید و علما و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درهمایش اخیر فعالان فرهنگی اربعین در مشهد  تشکر کرد و اربعین حسینی را بستری مناسب برای طرح مسائل جهان اسلام  و مسلمانان  دانست.

 

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین برپایی موکب نداء الاقصی درموسم اربعین امسال از سوی علما و فرهیختگان  فلسطینی را اقدامی مبارک و موجب ارتباط بیشتر مسلمانان با فلسطینی ها عنوان کرد و گفت: به تمام معنا شعارالحسین یجمعنا را شاهد بودیم.