چهارشنبه 27 تیر 1403

21 آبان 1402 - 10:09

سومین گردهمایی بزرگ مسئولان و فعالان فرهنگی و رسانه ای و فضای مجازی و پژوهشی از ده کشور جهان اسلام در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

سومین گردهمایی فعالان فرهنگی، رسانه‌ای، فضای مجازی و پژوهشی به منظور بررسی چالش‌ها و راهکارهای جهانی شدن اربعین حسینی به همت کمیته‌های فرهنگی ایران و عراق (ستاد فرهنگی اربعین) با حضور جمعی از مسؤولان و فعالان اربعینی از کشورهای ایران، عراق، هند، آفریقا، تاجیکستان، آذربایجان، سوریه، ترکیه، پاکستان و افغانستان در مشهد مقدس برگزار می‌شود.


 

حجه الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی وآموزشی در گفتگویی اعلام کرد:

 به منظور بررسی مسائل و چالش ها و برنامه‌ها و راه های توسعه جهانی شدن اربعین از سوی کمیته های فرهنگی ایران و عراق(ستاد فرهنگی اربعین) همایش دو روزه‌ای در تاریخ ۲۵ و ۲۶ آبان در حرم رضوی در مشهد با پیام مرجع عالیقدر حضرت آیه الله العظمی مکارم شیرازی برگزار می‌شود.

در این همایش نمایندگان مواکب از ایران و دهها تن از فعالان و موکب های فرهنگی و رسانه ای و مراکز مطالعاتی و فضای مجازی اربعینی و مسئولان ستاد مرکزی اربعین و جمعی از مسئولان کمیته های تخصصی با حضور فعالان و مسئولانی از عراق، ترکیه، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، آفریقا، هند و جمهوری آذربایجان، سوریه و موکب نداءالاقصی از فلسطین برگزار می شود.

وی گفت: ضرورت جهانی شدن و رویکرد تمدنی مراسم اربعین، ایجاب می‌کند که برای برنامه ریزی شایسته و مناسب این حرکت عظیم با فعالان و کنشگران در این ساحت الهی تبادل نظر و هماهنگی و هم افزایی شود. آقای احمدی جوهره و اساس حرکت بزرگ اربعین را فرهنگی دانست و گفت: اصحاب فرهنگ، رسانه، تبلیغ، هنر و علم در بسط و گسترش و تعمیق این ابعاد نقش موثر و سازنده ای دارند و لازم است با همفکری مستمر به فعال سازی ظرفیت‌های گسترده تن اقدام نمایند.

رئیس کمیته فرهنگی وآموزشی بعثه و عضو ستاد مرکزی اربعین گفت:

در این گردهمایی حجه‌الاسلام والمسلمین نواب نماينده ولی فقیه در امور حج و زيارت و سردار سید مجید میر احمدی معاون وزیر کشور و رییس ستاد مرکزی اربعین و حجه‌الاسلام والمسلمین اباذری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران د رعراق و معاون صدای سازمان صدا و سیما و شخصیت‌هایی از عراق سخنرانی می کنند.

 حجه الاسلام احمدی تشکیل چهارده کمیسیون تخصصی در موضوعات و محورهای: آموزش، رسانه و فضای مجازی، ارتباطات بین‌الملل، اتباع و زایران ترانزیت، بانوان، قرآن، تبلیغ و نماز، پژوهش و همایش‌ها، محصولات فرهنگی و تبلیغی و طرح تکریم ، آموزش،کودک و نوجوان ، مراسم و محافل را از دیگر برنامه های این گردهماییذکر کرد و گفت: این کمیسیون ها به بررسی رویکردها ، برنامه‌های اربعین ۱۴۰۳ می پردازند.

 برگزاری مراسم نداء‌الاقصی با حضور نمایندگان موکب نداء الاقصی فلسطین در شب جمعه در حرم رضوی از دیگر برنامه های این گردهمایی است که در آن مسئولان این موکب سخنرانی خواهند کرد. وی گفت : در نشست پایانی که صبح روز جمعه برگزار می شود گزارشات کمیسیون ها و نظرات مسئولان کمیته ها در استان‌ها و نمایندگان مواکب ارائه خواهد شد.

جلسه ویژه ای هم با حضور نمایندگان مواکب و مسئولان کمیته های فرهنگی در استان ها و مسئولان گروه های با نوان کمیته های فرهنگی در استان‌ها از دیگر برنامه های این اجلاس خواهد بود.