دوشنبه 3 اردیبهشت 1403

01 شهریور 1402 - 09:10

جمعیت هلال احمر اعلام کرد:

راه اندازی 4 تونل سرد در قرارگاه های مرزی مهران، شلمچه و چذابه

جمعیت هلال‌احمر در اطلاعیه‌ای، آخرین اقدامات و تمهیدات این جمعیت برای ارائه خدمات امدادی به زائران در ایام اربعین حسینی را تشریح کرد.


به گزارش خبرگزاری الاربعین به نقل از خبرگزاری مهر؛ جمعیت هلال‌احمر در اطلاعیه‌ای، آخرین اقدامات و تمهیدات این جمعیت برای ارائه خدمات امدادی به زائران در ایام اربعین حسینی را تشریح کرد. متن اطلاعیه جمعیت هلال‌احمر به شرح زیر است:

۱. جمعیت هلال‌احمر در راستای اهداف بشردوستانه خود و با استفاده از ظرفیت داوطلبانه امدادگران، نجاتگران و کادر درمانی در ایام اربعین در داخل ایران و در کشور عراق، خدمات امدادی و درمانی به زائران حسینی (ع) ارائه می‌دهد. در این راستا، با توجه به ارائه خدمات امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر در پوشش امدادی مراسم اربعین حسینی (ع) از ٢٧ تا ۳۱ مرداد ١٤٠٢ و تا ساعت ۸ صبح امروز، ۱۱۷۴ نفر از زائرین برای دریافت خدمات امدادی به پایگاه‌های امدادی مراجعه کرده‌اند.

۲. طبق گزارش‌های دریافتی از مرکز کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال‌احمر، از روز ۲۷ مردادماه، ۱۹۸ نفر از زائران مراجعه کننده به پایگاه‌ها، در محل درمان و ۴ نفر نیز برای ادامه درمان به مراکز درمانی منتقل شدند. ۲۶۹ نفر از آنان نیز، اسکان اضطراری داده شدند. انجام غربالگری سلامت در پایگاه‌های بین‌راهی به صورت رایگان و داوطلبانه برای ۷۰۳ نفر از زائران، انجام شده است.

۳. از مجموع مراکز درمانی جمعیت هلال‌احمر که در پایانه‌های مرزی غرب کشور و همچنین خاک عراق برای خدمت به زائران اربعین فعال شده‌اند، ۱۶ واحد پایه بهداشتی (درمانگاه سریع‌الاستقرار) آماده خدمت‌رسانی به مردم در بخش‌های مادر و کودک، پانسمان و تزریقات، پزشک داخلی و عمومی هستند. از این تعداد، ۱۳ واحد BHCU در خاک عراق مستقر بوده و سه واحد دیگر آن، در پایانه‌های مرزی مهران، شلمچه و چذابه برپا شده است.

۴. پایگاه امداد و نجات پایانه مرزی مهران، به عنوان بزرگترین و مجهزترین پایگاه مرزی کشور، در عرض ۶۵ روز، در مهران به بهره‌برداری رسید. در این قرارگاه بیش از هزار امدادگر و نجاتگر به ارائه خدمات امدادی به زائران در ایام اربعین حسینی می‌پردازند.

۵. در پایگاه مهران استان ایلام، ۳۰ دستگاه آمبولانس، ۱۶ دستگاه ست نجات، ۲ دستگاه بالگرد و تیم‌های زنده‌یاب، برای ارائه خدمات در اربعین حسینی (ع) حاضر خواهند بود.

۶. ۶۰ پزشک و پرستار داوطلب، در استان خوزستان، در ۲ درمانگاه مرزی چذابه و شلمچه آماده خدمات رسانی به زائران اربعین هستند. در این راستا و با توجه به چالش‌های سفر اربعین، آموزش‎‌های همگانی توسط مربیان مجرب جمعیت هلال‌احمر جهت خودمراقبتی و خودامدادی در سفر پیاده ‎روی اربعین ارائه می‌شود.

۷. با توجه به چالش گرما و پیشگیری از گرمازدگی، برای رفاه حال زائران اربعین، تونل‌های سرد در مرز چذابه و شلمچه در نظر گرفته شده است. همچنین ۲ تونل سرد در مرز مهران، ویژه بانوان و آقایان و به مساحت ۱۵۰ مترمربع برای استراحت زائران راه‌اندازی شد.

۸. علاوه بر برپایی پایگاه‌های امدادی، زمینه انتقال سالمندان با ویلچر و ارائه خدمات خیاطی برای زائران شرکت‌کننده در پیاده‌روی اربعین، در نظر گرفته شده است.

 

/ پایان پیام