logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1396/08/04 - 11:54 ق.ظ
  • چاپ
لزوم تبیین علمی اربعین/ حوزه‌های علمیه همگام با دانشگاه ورود کنند

لزوم تبیین علمی اربعین/ حوزه‌های علمیه همگام با دانشگاه ورود کنند

در نخستین روز از همایش بین‌المللی اربعین در کربلای معلی بر لزوم تبیین علمی و جامعه‌شناختی پیاده‌روی اربعین و نقش حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها در این زمینه تأکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اربعین به نقل از خبرگزاری مهر، هاشم ناصر الکعبی، رییس دانشکده الهیات دانشگاه کربلا در دومین همایش علمی و بین المللی اربعین حسینی که امروز در کربلای معلا آغاز شد، گفت: زیارت اربعین در میان مسلمانان جایگاه ویژه دارد و در طول تاریخ جایگاه شیعیان را به رخ جهانیان کشیده است.

وی افزود: در اربعین ولایتمداری مردم و شیعیان جهان نمایان می شود که چگونه میلیون ها نفر از مردم ولایتمدار در این اجتماع عظیم شرکت می کنند؛ افزون بر حضور زائران عراقی، زائرانی از سایر کشورها و ادیان مختلف الهی هم در این اجتماع عظیم حضور می یابند.

هاشم ناصر الکعبی اظهار داشت: امروز حضور میلیونی زائران در اربعین حسینی، رسانه های جهان را مبهوت کرده است و هنوز رسانه ها نتوانسته اند گوشه ای از واقعیت های این اجتماع عظیم را بیان کنند.

وی یادآور شد: زائران در اربعین بدون در نظر گرفتن جایگاه های علمی و دنیوی حضور می یابند و این اجتماع بزرگ نشان می دهد که اسلام و مکتب امام حسین علیه السلام همچنان پویا و پایدار است.

رئیس دانشکده الهیات کربلا گفت: با وجود همه تلاش های که صورت گرفته است هنوز از بیان واقعیت های اجتماع عظیم اربعین حسینی قاصر هستیم.

وی ادامه داد: ملت عراق با وجود اینکه سالیان سال در جریان حکومت رژیم بعثی درد و رنج کشیده بود و سختی های زیادی را متحمل شد؛ اما پس از سقوط صدام توانستند فرهنگ پیاده روی اربعین را احیا کنند و هر سال بر جمعیت این اجتماع بزرگ افزوده شود.

هاشم ناصر الکعبی خاطرنشان کرد: امروز مردم عراق برای حمایت از فرهنگ عاشورا و زیارت اربعین حسینی در این اجتماع عظیم شرکت می کنند و برگزاری دومین همایش بین المللی علمی اربعین با هدف بررسی و تبیین گوشه ای از این همایش بزرگ تشکیل شده است.

وی افزود: در واقع کسانی که در این همایش علمی از ایران و عراق و سایر کشورها شرکت کرده اند به دنبال این هستند که افکار و اندیشه های خود را در قالب مقاله ارائه دهند و راهکارهای جدید برای ترویج این مکتب مطرح کنند.

بنابراین گزارش دومین همایش علمی و بین المللی اربعین حسینی با همکاری دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان نماینده علمی دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی ایران و دانشگاه کربلا به عنوان نماینده علمی کشور عراق با هماهنگی ستاد فرهنگی اربعین کشور ایران و عراق در تاریخ ۳ و ۴ آبان ۱۳۹۶ در دانشگاه کربلا عراق در حال برگزاری است.

در این همایش روسای ۱۵دانشگاه عراق، استاندار، سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، عتبه حسینبه و عباسیه، نمایندگان مراجع معظم، شهردار کربلا، نمایندگان مجلس و معاونین وزارتخانه ها و علما و دانشمندان عراق و نماینده بعثه مقام معظم رهبری در کشور عراق، رسانه های عراق و ایران، و دانشمندان و مسئولین ایرانی از دانشگاه ها و پژوهشگاه های مختلف حضور دارند.

این نشست علمی با حضور نهادهای علمی و فرهنگی هر دو کشور ایران و عراق برای رایزنی و تبادل علمی و برنامه ریزی همکاری های اجرایی و پژوهشی برگزار شده است.

معاون وزیر آموزش عالی و تربیت کشور عراق نیز در دومین همایش علمی و بین‌المللی اربعین حسینی، با ابلاغ سلام وزیر آموزش عالی عراق گفت: وزیر آموزش عالی از برگزاری این همایش بسیار خرسند شد و مراتب تقدیر و قدردانی خود را اعلام کرد.

وی افزود: زیارت اربعین امروزه در میان مسلمانان و شیعیان جهان جایگاه خاصی دارد و امروز با تلاش‌های بی دریغ نیروهای مسلح، بسیج مردمی در عراق و حمایت‌های ملت و جمهوری اسلامی ایران، امنیت خوبی در عراق حاکم شده است و برگزاری دومین همایش علمی اربعین به یمن همین امنیت در کربلای معلی در حال برگزاری است.

معاون وزیر آموزش عالی ادامه داد: در این همایش به بررسی ابعاد اجتماعی، فرهنگی و سیاسی اربعین پرداخته می‌شود تا ابعاد تربیتی روحی و روانشناختی مورد بحث و بررسی قرار گیرد که چگونه میلیون‌ها انسان به صورت یک حرکت خودجوش و منسجم در یک زمان و مکان خاص به سوی کربلا راهی می‌شوند.

وی اظهار کرد: اربعین آثار بسیار زیادی برای شیعیان جهان داشته است و این اجتماع پیام‌های زیادی را برای مسلمانان دارد که باید قدردان آن باشیم و از آن به خوبی بهره بگیریم وامروز حوزویان و دانشگاهیان که جامعه علمی را تشکیل می‌دهند باید برای تحقق اهداف بزرگ زیارت اربعین تلاش جدی انجام دهند و در راستای تبیین اهداف حضرت سیدالشهدا(ع) و نهضت ایشان گام برداریم.

معاون وزیر آموزش عالی یادآور شد: امروزه اصلاح جامعه اسلامی از طریق تربیت فرهنگی و دینی و مبارزه با انحرافات انجام می‌شود و وظیفه داریم برای مبارزه با انحرافات به تبیین علمی و جامعه‌شناختی اربعین بپردازیم و هم اینک تسامح عقیده اسلامی، رفتار نیکو، تربیت جامعه و تحقق اسلام ناب محمدی(ص) در اربعین صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: راهپیمایی بزرگ اربعین نشان دهنده روح تسامح و بعد اجتماعی این قضیه است که از طریق اعزام میلیون‌ها انسان به وقوع می‌پیوندد.

وی گفت: امروزه محبت و عشق به اهل بیت(ع) در اربعین حسینی و در کربلا خودنمایی می‌کند و از بعد فرهنگی و اجتماعی قابل بررسی است و احیای ارزش‌های اسلامی، دینی، اخلاق و آداب معنوی در اربعین به نمایش گذاشته می‌شود و زائران  با حضور میلیونی خود در اجتماع عظیم اربعین، خود را متخلق به اخلاق محمدی(ص) و اسلامی می‌کنند.

معاون وزیر آموزش عالی اظهار کرد: حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی که از مراجع عظام تقلید است، امروز برای احیای شعار حسینی در عراق تلاش‌های فراوانی دارد که باید قدردان تلاش‌های ایشان باشیم و امیدواریم در این همایش علمی به صورت دقیق‌تر موضوعات مختلف اربعین حسینی مورد بحث و بررسی قرار گیرد

وی اضافه کرد: برای رونق بخشیدن به ابعاد مختلف انسانی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی اربعین باید تحقیقات علمی بیشتری انجام بگیرد و دانشگاه‌ها وظیفه سنگینی در این زمینه بر دوش دارند و حوزه‌های علمیه نیز باید همگام با دانشگاهیان این موضوع علمی را مورد مطالعه قرار دهند.

وی تاکید کرد: دانشگاهیان باید در بعد مسائل علمی و با برخورداری از روح علمی برای پیشبرد اهداف زیارتی اربعین گام اساسی بردارند و در یک فضای علمی برای تحقق اهداف امام حسین(ع) تلاش کنند تا از طریق دور شدن از غلو و اغراق و توجه به بعد فرهنگی و دینی این راهپیمایی و جنبش علمی خودنمایی کند.

معاون وزیر آموزش عالی گفت: دومین همایش علمی اربعین بهترین انگیزه معنوی برای تلاش‌های علمی ایران و عراق و حوزه علمیه و دانشگاه این دو کشور است که فرهیختگان و بزرگان دو نهاد علمی با هم‌اندیشی و همفکری می‌توانند راهکارهای عملی را ارائه کنند.

وی عنوان کرد: انقلاب امام حسین(ع) درس فداکاری و تربیت را به پیروان خود می‌دهد و امیدواریم این تلاش‌ها که نیروهای دانشگاهی در این باره انجام می‌دهند آثار و برکاتش را در جامعه بگذارد.