logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1399/08/11 - 11:27 ب.ظ
  • چاپ
گزارشی از نشست «همگرایی امت اسلامی»

گزارشی از نشست «همگرایی امت اسلامی»

نشست مجازی «همگرایی امت اسلامی» عصر امروز به صورت مجازی برگزار شد.

«به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الاربعین، نشست مجازی «همگرایی امت اسلامی» عصر امروز به صورت مجازی برگزار و طی آن «دده محمد اوزدرماز از رهبران علوی ترکیه» عنوان کرد:  بسم‌الله الرحمن الرحیم، اربعین تولی  و تبری است، اربعین صبر زینب و حسین را نشان می دهد، اربعین به ما می فهماند هیچ وقت از حسین دست نمی­کشیم. اربعین به ما فرق قربانی حسین با دیگران را شناساند.، کربلا یک معراج است مثل معراج پیامبر اکرم.

وی افزود: اربعین نشان دهنده عظمت شهدای کربلا، اربعین ما را تربیت می کند که در مقابل دشمنان مثل یزید ایستاد، کربلا روح انسانها را زنده می کند و کاری که حسین انجام داد تا ابد می­ماند، هر روز ظلمی که در کربلا شده مطرح می شود و به جهانیان مظلومیت حسین  می فهماند، هر کس دین داشت و وجدان با حسین قیام می کرد. به عاشقان حسین سلام می رسانم به اهل بیت سلام می رسانم و به پیامبر سلام می رسانم.

 

در ادامه این نشست «آقای بابر اشرف تولیت اجمیر شریف از علمای متصوفه هندوستان» گفت: بعد از صلوات و درود فرمود اربعین حسینی در کل جهان اثر معنوی دارد و همه مذاهب این گرایش معنوی را در کربلا درک می کنند. این قربانی عظیم که امام حسین علیه السلام در کربلا داده است، درسی برای همه مذاهب اسلامی و حتی غیر اسلامی است. برای مثال همین حرکت امام حسین، محرّک اصلی انقلاب آقای گاندی در هند بود. در کربلا همه مذاهب دنیا و رؤسا و علمایشان عمیقانه نگاه می­کنند و درس عبرت می گیرند.

 

همچنین در بخش دیگر این نشست آقای عبدالله العبری پژوهشگر ارشد و استاد دانشگاه سلطان قابوس عمان تصریح کرد:  ایشان با تشکر از برگزار کنندگان این همایش و از فرصتی که برای ایشان فراهم شد گفت امام حسین علیه السلام متعلق به همه انسان هاست و سرّ و رمز انسانیت است تنها متعلق به شیعیان یا مسلمانان نیست و امور امت را اصلاح نمود که این امر بر اساس دستورات قرآن مبتنی بر جلوگیری از فساد در روی زمین و اصلاح جامعه بود. اربعین امسال که با بیماری کرونا همراه شد که این بیماری سرتاسر عالم را فرا گرفته و حقیقتِ زشتی، نابرابری و تبعیض را نشان داد و مشخص شد که انسان با همه پیشرفت­هایش در این زمان از حقیقت انسانیت یعنی مقابله با ظلم، عدالت‌محوری و... دور شده است. امام حسین علیه السلام بر علیه ظلم بنی امیه و جور آنها قیام نمود و هدفش رسیدن انسان به هویت واقعی و اصلی خودش است و ما هم بایست امروزه مثل ایشان عمل نماییم و با تعصب­ها و ناعدالتی­ها مقابله کنیم و کرامت انسانی به عدالت را برقرار سازیم و از تکفیر و محکوم ساختن دیگران بپرهیزیم. بایست امت واحده اسلامی را احیا سازیم و تفرقه را کنار گذاریم. ایشان در پایان با ذکر مشکل بزرگ جهان اسلام یعنی فلسطین گفت باید برای آزادی فلسطین از چنگال دشمن صهیونیستی تلاش کنیم.

 

و در پایان این نشست مجازی، دکتر ذوالقرنین از علمای بُهره هندوستان خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، پدر امام حسین علیه السلام یعنی امام علی علیه السلام و مادرش حضرت زهرا سلام الله علیها و برادرش امام حسن علیه السلام درباره ایشان و فضائل و شهادت ایشان صحبت کرده‌اند. حرکت اهل بیت علیهم السلام حرکتی دفاعی بود و نه تهاجمی. اربعین برای ما بسیار مهم است چون مرتبط با امام حسین علیه السلام است.

پیامبر می فرماید هر کس عملی را ۴۰ روز تکرار کند خداوند او را مورد لطف قرار می­دهد ما از روز عاشورا تا اربعین چهل روز ذکر حسین علیه السلام را ورد خود می­کنیم. امام حسین علیه السلام عصاره همه پنج تن، و اوج معرفت و فضائل و رحمت خداست.