logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1397/07/10 - 02:40 ب.ظ
  • چاپ
مردم برای تسهیل سفر زائرین اربعین پیش قدم شوند

مردم برای تسهیل سفر زائرین اربعین پیش قدم شوند

باید تجربیات را در کنار هم قرار بدهیم و کمک کنیم پیاده‌روی اربعین باشکوه و نظم بهتری برگزار شود.

به گزارش دبیرخانه کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین استان زنجان، وجیه الله نوروزی ظهر دوشنبه در جلسه مسئولین موکب‌های اربعین کمیته آموزشی و فرهنگی ستاد اربعین استان زنجان، بابیان اینکه طی سال‌های گذشته موکب‌های اربعین در کشور عراق راه‌اندازی شده است، گفت: این موکب‌ها فراز ونشیب‌هایی داشت که باید امسال این ضعف‌ها رفع شود.

وی اظهار کرد: باید تجربیات را در کنار هم قرار بدهیم و کمک کنیم پیاده‌روی اربعین باشکوه و نظم بهتری برگزار شود.

دبیر ستاد اربعین حسینی استان زنجان به جلب مشارکت حداکثری مردم در پیاده‌روی اربعین اشاره کرد و گفت: در بحث فرهنگی باید پیوست فرهنگی در کنار موکب‌ها باشد که فلسفه تشکیل موکب‌هاچیست و چه‌کاری خواهد کرد.

نوروزی به تعریف اهداف تأکید کرد و افزود: اگر به اهداف توجه شود به نتیجه می‌رسیم و مقام معظم رهبری هم که زنجان را به‌عنوان پایتخت شور و شعور حسینی معرفی کردند و در سطح جهانی مطرح است باید شور این استان را به خوبی مطرح کنیم.

وی بر تلفیق فرهنگ دو کشور ایران و عراق تأکید کرد و گفت: زنجان به‌عنوان پایتخت شور و شعور حسینی چه پیوست فرهنگی با خودمی‌برد و انتقال فرهنگ ایرانی و شیعه مورد نظر موکب‌ها باشد.

دبیر ستاد اربعین حسینی استان زنجان ابراز کرد: باید برنامه فرهنگی خوب و اثرگذار آن‌سوی مرزها را مدنظر قرار دهیم و عملیاتی کنیم چراکه پیاده‌روی اربعین بهترین فرصت برای تبلیغ دینی و فرهنگی کشورمان است.

نوروزی بر آشنایی موکبین با فرهنگ کشور عراق تأکید کرد و گفت: باید مسئولین موکب‌ها با فرهنگ این کشور به خوبی آشنا باشند و آسیب‌شناسی لازم مدنظر قرار گیرد.

وی بر آموزش فرهنگ و سنت کشور عراق به موکبین تأکید کرد و افزود: برخی از استان‌ها در یک کتابچه این موضوعات را تهیه کردند و در استان هم تهیه این کتاب بسیار اثرگذار است.

دبیر ستاد اربعین حسینی استان زنجان بابیان اینکه فرهنگ کشور عراق در قالب کتابچه به مسئولین موکب ارائه شود، افزود: یکی از مسائل مهم در زیارت اربعین فرهنگ زیارت اربعین است و باید روی آن بسیار کار کرد.

نوروزی افزود: ۱۸ کمیته برای این ستاد تعریف‌شده و پیوست فرهنگی هم در کنار این کمیته‌ها باشد و از کار فرهنگی غافل نشویم و هر موکب به اقتضای منطقه و استان خود پیوست فرهنگی داشته باشد.

وی بر راه‌اندازی موکب رسانه‌ای توسط تبلیغات اسلامی و اداره ارشاد تأکید کرد و افزود: در حوزه رسانه‌ای می‌توان کارهای خوبی را انجام داد و برخی از استان‌ها موکب رسانه‌ای دارند و رسانه‌ها به دنبال مسئولین نباشد و با خود زائرین مصاحبه کنند.

مدیرکل امور امنیتی، انتظامی، اتباع و مهاجرین خارجی استانداری زنجان بابیان اینکه در موکب‌ها نسبت به انتقال تجهیزات دقت نظر لازم را داشته باشند، افزود: موکبین از بردن تجهیزاتی که در کشور عراق ممنوع است خودداری کنند.

نوروزی بر متحد الا شکل بودن موکب‌ها اشاره کرد و افزود: مستند و گزارش‌ها رسانه‌ای سمت‌وسوی مردمی داشته باشد و در این موکب‌ها نباید نگاه سیاسی و جناحی باشد.

وی افزود: از ظرفیت مساجد و مصلاهای نماز جمعه و هیئت ها برای کمک‌های مردمی و نذورات برای پیاده‌روی اربعین استفاده شود.