logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1397/06/21 - 07:54 ق.ظ
  • چاپ
اربعین حسینی فرصتی برای تقویت وحدت بین ملت‌های دو کشور است

اربعین حسینی فرصتی برای تقویت وحدت بین ملت‌های دو کشور است

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه ایران و عراق، کانون‌های پرجوش و خروش تشیع در دنیای امروز هستند، گفت: مراسم اربعین حسینی فرصتی برای تقویت وحدت بین ملت‌های دو کشور است و باید از این فرصت نهایت استفاده را ببریم.

رحیم شهرتی‌فر در نشست هماهنگی و برنامه‌ریزی مدیران موکب‌های خدمات‌رسانی به زائران اربعین حسینی، اظهار داشت: امروز به برکت خون شهدا و حرکت امام راحل و سیاست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی، شرایط برای جهان تشیع متفاوت از گذشته است و شاهد برپایی عظیم‌ترین تظاهرات مذهبی به نام شیعه و امام حسین(ع) هستیم.

وی افزود: باید از این فرصت بی‌نظیر در تاریخ تشیع نهایت استفاده را برای ترویج فرهنگ شهادت و پیام قیام امام حسین(ع) همچنین تقویت انسجام و یکپارچگی پیروان مکتب تشیع و همگرایی ادیان و مذاهب با تکیه بر نهضت عاشورا ببریم.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه دشمنان به دنبال انحراف حرکت عظیم اربعین هستند، افزود: هدف شیطانی دشمنان، فاصله انداختن بین دو ملت ایران و عراق و تحت تاثیر قرار دادن حضور میلیونی ایرانیان در این مراسم است.

وی اضافه کرد: دشمنان به دنبال ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی هستند و این‌طور القا می‌کنند که شیعیان، مراسم اربعین را در مقابله با مراسم حج برگزار می‌کنند؛ در حالی که هدف اصلی مراسم اربعین، تقویت وحدت در کل جهان اسلام است.

شهرتی‌فر خاطرنشان کرد: تبلیغات سوء و خلاف واقع اخیر دشمنان و بدخواهان در فضای رسانه‌ای نیز در راستای این هدف شوم است که مردم ایران و عراق را نسبت به یکدیگر بدبین کند.

وی با تأکید بر اینکه باید در مقابل این توطئه‌ها هوشیار بود، گفت: مراسم اربعین باید به صحنه وحدت و همدلی دو ملت ایران و عراق به عنوان کانون‌های پرجوش و خروش تشیع در جهان امروز تبدیل شود.

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین به تهدیدهای امنیتی مراسم اربعین اشاره کرد و گفت: حرکت عظیم اربعین، دشمنان تشیع از جمله وهابیون و صهیونیست‌ها را دچار واهمه کرده و آنها به دنبال به هم زدن نظم و تهدید امنیت این مراسم هستند.

وی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از سناریوهای تهدیدآمیز دشمنان، احترام به قانون و همکاری با نیروهای امنیتی باید مورد توجه همه شرکت‌کنندگان و دست‌اندرکاران مراسم اربعین قرار گیرد.

شهرتی‌فر، رعایت قوانین و مقررات کشور میزبان را نیز مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: احترام به جایگاه و منزلت مرجعیت و حفظ شئونات دولت و ملت عراق از سوی شرکت‌کنندگان در مراسم اربعین ضروری است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی مردم‌محوری را مشخصه اصلی مراسم اربعین عنوان کرد و گفت: دولت و نهادهای عمومی در این زمینه نقش هماهنگی و تسهیل را بر عهده دارند و کار اصلی باید توسط مردم انجام شود.

وی افزود: باید زمینه جلب مشارکت‌های مادی و معنوی و کمک‌های داوطلبانه مردم در این مراسم فراهم شود.

شهرتی‌فر همچنین بر ایجاد زیرساخت‌های دائمی برای خدمت به زائران، حضور سازماندهی‌شده هیأت‌ها برای خدمت‌رسانی و فراهم کردن امکانات لازم در مدت زمان باقی‌مانده تا برگزاری مراسم اربعین تأکید کرد.