logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1397/02/15 - 10:17 ق.ظ
  • چاپ
حرم سيدالشهدا؛ ميزبان احياگران شب نيمه شعبان

حرم سیدالشهدا؛ میزبان احیاگران شب نیمه شعبان

حرم مطهر اباعبدالله الحسین(ع) در شب نیمه شعبان مملو از عاشقانی بود كه از اوایل شب تا پاسی از صبح مشغول دعا و مناجات و راز و نیاز به درگاه الهی بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الاربعین، شب گذشته كه مصادف بود با شب نیمه شعبان، حرم مطهر اباعبدالله الحسین(ع) مملو از زائران و عاشقانی بود كه از شهرهای مختلف كشور عراق و كشور اسلامی ایران، منطقه خلیج فارس و شرق آسیا به زیارت آن حضرت آمده بودند تا برای تعجیل در ظهور منتقم خون پاكش دعا كنند.

شب نیمه شعبان آن چنان اهمیت دارد كه در سنت رسول خدا و ائمه معصومین(ع) بیدار ماندن در این شب تا صبح بسیار سفارش و مورد تاكید قرار گرفته است و زائران اباعبدالله الحسین(ع) نیز از اوایل شب تا پاسی از صبح در حرم آن حضرت مشغول زیارت و راز و نیاز به درگاه الهی بودند.

احادیث بسیار در فضیلت زیارت آن حضرت در نیمه شعبان وارد شده است. به چندین سند معتبر از حضرت امام زین‌العابدین(ع) و امام جعفر صادق(ع) وارد شده كه هر كه خواهد مصافحه كند با او صد و بیست و چهار هزار پیغمبر، پس باید كه زیارت كند قبر ابى‌عبد الله الحسین(ع) را در نیمه شعبان، به درستی كه ملائكه و ارواح پیغمبران رخصت می‌ طلبند.

در روایت دیگرى آمده است كه جبرئیل به رسول خدا(ص) گفت: «هر كس این شب را به تسبیح و تكبیر و دعا و نماز و استغفار و... احیا بدارد، خداوند گناهانش را مى آمرزد، و جایگاه و منزل او بهشت خواهد بود. «اى محمّد! این شب را احیا بدار، و به امّتت فرمان ده آن را احیا دارند. جبرئیل پس از بیان فضایل دیگرى براى این شب، در پایان گفت: محروم واقعى كسى است كه از خیر و بركت این شب محروم باشد!»

دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در كربلای معلا نیز با همكاری ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان، مراسم احیای شب نیمه شعبان را برای نخستین بار در حرم مطهر امام حسین(ع) برگزار كرد و با استقبال بی نظیر زائران همراه شد و از ساعت 11:30 دقیقه تا اذان صبح ادامه یافت.