logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1397/01/26 - 04:32 ب.ظ
  • چاپ
ساخت زائرسرای خراسانی‌ها در كربلا با ظرفيت 2500 تخت

ساخت زائرسرای خراسانی‌ها در كربلا با ظرفیت 2500 تخت

حسینیه و زائرسرای خراسانی‌ها با ظرفیت 2500 تخت و فضای تجمعی پیش‌بینی‌شده است كه در ایام عاشورا و اربعین ظرفیت 1500 نفر به آن اضافه خواهد شد.

به گزارشپایگاه اطلاع رسانی الاربعین، حسینیه و زائرسرای خراسانی ها در خیابان قزوینیه جنب خیمه‌گاه امام حسین(ع) قرار دارد و زائرانی كه از مقابل خیمه گاه به حرم حضرت مشرف می شوند، تابلوی بزرگ آن را می بینند كه بر رویش نوشته شده است «حسینیه خراسانی ها».

هرچند زمین حسینیه به مساحت 4 هزار متر از حدود 62 سال پیش توسط تعدادی از خیرین خراسانی كه برای زیارت حرم اباعبدالله الحسین(ع) به كربلا مشرف شده بودند با هدف ساخت یك حسینیه برای اسكان خراسانی ها خریداری می شود، اما عملیات ساخت آن از سال 1394 آغاز شده است.

حسینیه و زائرسرای خراسانی‌ها با ظرفیت 2500 تخت و فضای تجمعی پیش‌بینی‌شده است كه در ایام عاشورا و اربعین ظرفیت 1500 نفر به آن اضافه خواهد شد.

نیت متولیان این حسینیه كه البته سند آن را نیز وقف كرده اند، این بوده كه پس از ساخت آن، خراسانی ها بتوانند سالی ۳ مرتبه و هر مرتبه ۱۰ روز در این مكان اسكان پیدا كنند و در صورتی كه جای خالی باشد پذیرای مردم سایر استان ها باشند و در مرحله بعد حتی به زائران سایر ملل خدمت رسانی كنند.

حسینیه خراسانی ها قرار است در ۱۵ طبقه ساخته شود و طی ۲ یا ۳ فاز به بهره برداری برسد كه به گفته نماینده متولیان این حسینیه در كربلای معلا، اولویت اول احیای حسینیه است.

به گفته عضو تیم طراحی ساختمان حسینیه و زائرسرای خراسانی‌ها، طبقات منفی 3 برای موتورخانه و آشپزخانه، منفی 2 رستوران‌ها، منفی یك و همكف برای لابی با ظرفیت 2 هزار متر در نظر گرفته‌شده است. در طبقه همكف نیز افزون بر لابی، مساحت 500 تا 600 متر حسینیه ساخته خواهد شد.

همچنین در طبقات اول و دوم هم سالن چندمنظوره با ظرفیت 2200 متر ساخته خواهد شد و طبقه سوم تا چهاردهم هم طبقات اقامتی با 550 سوئیت 2، 3، 4، 5 تختی و گروهی تعبیه ‌شده است.

یكی از كاربری های حسنیه خراسانی ها فراهم آوردن امكان اسكان و پذیرایی از زائران اباعبدالله الحسین(ع) در ایام اربعین است كه به طور متوسط از سال ۹۳ تا 96 به حدود 80 تا 100 هزار زائر خدمت رسانی شده است، یعنی چیزی حدود 2500 تا 3000 زائر روزانه پذیرایی شده اند.