logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1397/01/09 - 07:00 ب.ظ
  • چاپ
تمام اقدامات اجرايی اربعين در حوزه فرهنگی به مردم واگذار می‌شود

تمام اقدامات اجرایی اربعین در حوزه فرهنگی به مردم واگذار می‌شود

رئیس كمیته فرهنگی آموزشی ستاد مركزی اربعین با تأكید بر واگذاری بخش فرهنگی به مردم خروج كمیته فرهنگی از بخش اجرایی، تصریح كرد: اگر مراقب نباشیم، فرصت اربعین می‌تواند به دلیل حضور گروه‌های انحرافی به یک تهدید تبدیل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الاربعین، حجت‌الاسلام دکتر حمید احمدی، رئیس كمیته فرهنگی آموزشی ستاد مركزی اربعین در گفت‌وگو با ایكنا؛ به تشریح مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در بخش فرهنگی مراسم اربعین پرداخت و اظهار كرد: یكی از اقدامات بسیار مهم تصویب برنامه جامع اربعین و سیاست‌های راهبردی حوزه فرهنگی بود كه در شورای راهبردی اربعین و شورای سیاست‌گذاری فرهنگی دفتر مقام معظم رهبری به تصویب رسید كه تصویب این سیاست‌ها كمك خوبی برای تدوین برنامه جامع اربعین بود.

استقبال موكب‌های ایرانی از تهیه پیوست فرهنگی

وی به احصای مجموع اقداماتی كه در حوزه فرهنگی، آموزشی اربعین باید صورت گیرد نیز اشاره كرد و گفت: با ستاد بازسازی عتبات عالیات به عنوان كمیته مشاركت‌های مردمی همكاری مشتركی صورت گرفت و پیوست فرهنگی برای موكب‌ها تهیه شد. اجرای این پیوست قرار بود از سال ۹۶ آغاز و طی سه سال همه موكب‌های مردمی دارای پیوست فرهنگی شوند، اما استقبال ازآن در سال ۹۶ بیش از انتظار ما بود و بسیاری از موكب‌ها این طرح را اجرا كردند.

تمام اقدامات اجرایی اربعین در حوزه فرهنگی به مردم واگذار می‌شود

حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی تصریح كرد: مقرر شده اجرای تمام اقدامات فرهنگی به موكب‌ها و هیئت‌های مذهبی واگذار و كاملاً مردمی عملیاتی شوند و كمیته فرهنگی از تصدی‌گری و اجرا خارج شده بیشتر سیاست‌گذاری و راهبری كار را داشته باشد.

وی با تأكید بر اینكه مردم كارها را به نحو شایسته‌تری انجام می‌دهند، گفت: اقداماتی مثل اعزام مبلغ و قاری و برگزاری مراسم و حتی تبلیغات محیطی را مردم می‌توانند، انجام دهند. در سال ۹۵ هم حدود دو هزار مبلغ از سوی كمیته فرهنگی اعزام شد اما در سال ۹۶ كه كار را به مردم واگذار كردیم، كمیته فرهنگی فقط ۵۰۰ مبلغ به صورت متمركز اعزام كرد و بقیه كه بیش از ۲۰۰۰ مبلغ بودند، خود مردم به همراه هیئت‌ها و موكب‌ها به اربعین بردند. لذا بخش‌هایی كه خود مردم می‌توانند انجام دهند به مردم واگذار می‌شود؛ چرا كه قطعاً مردم می‌توانند این كارها را بهتر انجام دهند.

همه كارگزاران اربعین باید آموزش ببینند

ایشان این مسئله را نیز خاطرنشان كرد كه روحانیان اعزامی به مراسم اربعین نیاز دارند مباحث مختلف فرهنگی مردم عراق و سایر اقتضائات این مراسم را آموزش ببینند و گفت: بر این اساس، در سال ۹۷ به كمك بسیج و حوزه‌های علمیه این موضوع پیگیری می‌شود تا همه كارگزاران اجرایی و فرهنگی، مبلغه‌ها، مبلغان و افرادی كه ارائه خدمت می‌كنند، حتماً یك دوره آموزش حضوری و غیر حضوری را ببینند.

دکتر حمید احمدی در پاسخ به این پرسش كه مهم‌ترین چالش فرهنگی كه باید مقابله با آن برای اربعین ۹۷ برنامه‌ریزی شود چه چالشی است؟ گفت: در سال ۹۶ هفت گروه رصد به اربعین اعزام شدند كه بخشی از این گروه خبرنگاران متخصصی بودند كه با نگاه متفاوت و حساسیت‌های خاص مسائل را در محورهای مختلف رصد و ثبت كردند كه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

وی ادامه داد: یكی از حوزه‌هایی كه باید مورد توجه قرار داشته باشد حوزه رفتاری زائران است. زائران ما باید تفاوت فرهنگی و تنوع رفتاری مردم عراق و سایر شركت‌كنندگان در مراسم اربعین را در نظر داشته باشند. این مسئله قطعاً بخشی چالشی است كه تدابیری مثل آموزش و توجیه كردن مردم موجب می‌شود، این چالش به بحران و مسائل دیگر تبدیل نشود.

اگر مراقب نباشیم فرصت اربعین می‌تواند یك تهدید باشد

رئیس كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مركزی اربعین هشدار داد: فرصت اربعین می‌تواند به دلیل حضور گروه‌های انحرافی و گروه‌هایی كه دارای تندروی در عقیده هستند به یك تهدید تبدیل شود. برخی گروه‌ها مراسم مسلكی دارند و آدابی را ترویج می‌كنند كه می‌تواند در آینده یك چالش در كشور به وجود بیاورد.

وی تصریح كرد: باید اطلاعات درست در اختیار مردم قرار دهیم تا مردم این مسئله را هم درست مدیریت كنند. مثلاً در مراسم اربعین می‌بینیم كه زنجیرها و قمه‌هایی وارد شده كه اصلاً در مراسم اربعین مردم عراق جایگاهی ندارد و مشخص است گروهی در حال وارد كردن این ابزار به مراسم اربعین هستند و یا می‌خواهند از احساسات پاك مردم در خصوص مهدویت سوء استفاده كنند.

احمدی ادامه داد: برخی آداب و رفتارها هم هستند كه اگر چه خلاف شرع نیستند، اما جامعه ما آنها را نمی‌پسندد و ما ایرانی‌ها به خاطر فرهنگ‌مان آدابی داریم كه باید محترم شمرده شود كه ورود اینها به جامعه می‌تواند یك چالش باشد؛ باید در نظر داشته باشیم برخی آداب را مردم عراق براساس فرهنگ خود ترویج می‌كنند.

وی بر لزوم رعایت قوانین و مقررات كشور عراق تأكید كرد و گفت: باید حاكمیت دولت عراق را به رسمیت بشناسیم كه این مسئله خواست مرجعیت هم است.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: در سال ۹۶ ارتباط با مراكز علمی عراق را شروع كردیم و با موافقت وزارت كشور و همراهی وزارت علوم در سال ۹۷ از كانال رسمی‌تر و جدی‌تری این كار دنبال و ستادی در خصوص تعاملات در حوزه اربعین توسط دانشگاه‌ها و نهادهای علمی برای پشتوانه حركت عظیم اربعین ایجاد می‌شود.

حجت‌الاسلام احمدی افزود: در اربعین ۹۶ شاهد حضور هزاران استاد و دانشجوی متدین در مراسم اربعین بودیم، در همایش‌هایی كه برگزار شد هم استقبال زیادی از سوی دانشگاهیان صورت گرفت و تلاش می‌كنیم از این ظرفیت برای مقابله با چالش‌هایی كه با آن مواجه هستیم نیز استفاده كنیم.