logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1396/08/10 - 08:32 ق.ظ
  • چاپ
ثبت نام نزديك به يك ميليون زائر اربعين در سامانه سماح

ثبت نام نزدیك به یك میلیون زائر اربعین در سامانه سماح

درنشست شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت اعلام شد تاكنون 835 هزارنفراز ثبت نام كنندگان درسامانه سماح درخواست ویزا كرده اند كه روادید بیش از 65 درصد این زائران صادر شده است.

درنشست این شورا كه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسكرتشكیل شد آقای حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت و مدیران حوزه عتبات عالیات درمورد روند صدور ویزای اربعین برای ثبت نام كنندگان در سامانه سماح در تهران و دیگر استان ها گزارش داده و اعلام كردند: زائرانی كه هزینه صدور روادید را پرداخته اند 48 ساعت فرصت دارند نسبت به تحویل مدارك خود اقدام نمایند.

دراین جلسه آقای محسن نظافتی مدیر كل عتبات سازمان حج وزیارت از صدور 735 هزار حواله بانكی درسراسر كشور برای ثبت نام كنندگان درسامانه سماح خبر داد و گفت: تاكنون برای حدود 550 هزار نفر از این افراد روادید سفر به عراق صادر شده است واین روند ادامه دارد.

بررسی نقاط ضعف و قوت در نحوه صدور ویزا برای زائران اربعین از دیگر محورهای این جلسه بود و برلزوم تهیه گزارش جامع و دقیق از این روند برای ارائه راهكارهای مناسب و سازماندهی مطلوب در آینده تاكید شد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكرهمچنین لزوم اطلاع رسانی شفاف درموضوع اخذ هزینه صدور ویزای اربعین را خاطر نشان ساخت.

نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت درادامه شتاب بخشیدن به فعالیت كمیته های آسیب شناسی حج 96 را خواستار شد و پایان آذرماه را فرصت نهایی ارائه گزارش نهایی این كمیته ها اعلام كرد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر گفت: نتایج كارشناسی این كمیته ها به برنامه ریزی های حج آینده و تصمیم گیری مسئولان حوزه های مختلف از جمله اسكان ، تغذیه ، تداركات ، فعالیت های فرهنگی و... كمك خواهد كرد.

نماینده ولی فقیه افزود: ارائه طرح های نو می تواند به ایجاد تنوع درحوزه حج و زیارت ، رفع محدودیت ها و ارائه خدمات بهتر به زائران منجر شود.

گفتنی است برای بررسی آسیب های حج امسال 25 كمیته كارشناسی با حضور كارشناسان بعثه مقام معظم رهبری ، سازمان حج وزیارت و متخصصان خارج از این مجموعه تشكیل شده است.