logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1396/08/01 - 11:36 ق.ظ
  • چاپ
امضاي تفاهم‌نامه همكاري ميان دانشگاه اصفهان و كربلا

امضای تفاهم‌نامه همكاری میان دانشگاه اصفهان و كربلا

دكتر طالبی كه به همراه هیاتی از روسای دانشگاه های برتر ایران به كربلا سفر كرده بود، دستاوردهای این سفر را بسیار مفید ارزیابی كرد و تعامل و ارتباط علمی و آموزشی میان این دو كشور را بسیار ضروری دانست و اعلام كرد كه دانشگاه اصفهان و كربلا تفاهم نامه همكاری امضاء می كنند.

دكتر هوشنگ طالبی، رییس دانشگاه اصفهان، در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی اربعین، به كربلای معلا به سفر سه تن از روسای دانشگاه ای برتر كشورمان به كربلا اشاره كرد و گفت: این سفر به دعوت ستاد فرهنگی اربعین انجام شد، به اتفاق رؤسای محترم دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه صنعتی شریف در این سفر خدمت دوستان بودیم.

وی افزود: شب اول خدمت رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق رسیدیم، جلسه بسیار خوبی بود، آقای اباذری رایزن فرهنگی صحبت و اطلاعات خوبی را در زمینه‌های همكاری بین جمهوری اسلامی و عراق مطرح كردند، بخصوص اطلاعات خوبی را در مورد آموزش عالی عراق وضعیت دانشگاه‌های عراق و نوع همكاری‌هایی كه دانشگاه‌های ایران می‌توانند با دانشگاه‌های عراق داشته باشند را مطرح كردند. تجربیات بسیار خوبی داشتند كه با ما در میان گذاشتند و من فكر می‌كنم كه با این توضیحاتی كه دادند زمینه بسیار خوبی برای همكاری‌های فی‌مابین فراهم است.

وی افزود: این صحبت‌ها باعث شد كه خود ما مقداری به اینكه نوع همكاری‌هایمان چه می‌تواند باشد دید جدیدی پیدا كنیم، در این زمینه فكر می‌كنم یك زمینه‌ای برای همكاری‌ها پذیرش دانشجو توسط دانشگاه‌های ایران فراهم است تا از بین داوطلبان عراقی، بخصوص در دوره‌های تحصیلات تكمیلی دانشجویان را پذیرش كنیم.

دكتر طالبی گفت: طبیعتاً ما كشوری هستیم كه از جهت ابعاد پژوهشی و تولید علم وضعیت بسیار مناسبی داریم، دانشگاه‌هایمان وضعیت بسیار خوبی دارند و ظرفیت‌های بالقوه‌ای هم وجود دارد كه این ظرفیت‌ها می‌تواند در اختیار داوطلبان عراقی قرار بگیرد. شاید بزرگترین زمینه از ابعاد دینی، فرهنگی و اجتماعی باشد كه ما با كشور عراق خیلی نزدیك هستیم كه از نظر مذهبی و از نظر فرهنگی است؛ این زمینه را بیشتر فراهم می‌كند كه ما این مبادلات را داشته باشیم .

وی ادامه داد: بنابراین اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های عراق می‌توانند از ظرفیت‌های پژوهشی بخصوص در قالب همكاری‌های مشترك علمی و پژوهشی با اساتید ایرانی همكاری كنند.

رییس دانشگاه اصفهان گفت: ما روز دوم این سفر این فرصت را پیدا كردیم كه ملاقاتی را با وزیر آموزش عالی عراق آقای دكتر عبدالرزاق عیسی داشته باشیم، شاید قبل از آن ملاقات فكر می‌كردیم كه نسبت به ظرفیت‌های دانشگاه‌های ما ایشان خالی الذهن باشد؛ ولی بر خلاف تصور احساس كردیم كه ایشان اطلاعات نسبتاً خوبی البته شاید نه كامل، بلكه نسبتاً خوبی از دانشگاه‌های ما داشتند، بلافاصله بعد از شروع صحبت از وضعیت علمی در دانشگاه صنعتی شریف بحث را مطرح كردند و بعد سایر دانشگاه‌ها را گفتند.

وی افزود: به نظر می‌رسید كه در صحبت‌های ایشان یك نوع جاذبه‌ای برای همكاری وجود دارد و نظرات بسیار مثبتی را داشتند، در آن جلسه هر سه دانشگاه اصفهان، صنعتی شریف و علامه طباطبایی ظرفیت‌های خود را معرفی كردند، ظرفیت‌هایی كه كلاً در ایران وجود دارد را معرفی كردند، اشاره داشتند به كل همكاری‌هایی كه زمینه‌اش هست و می‌تواند این همكاری‌ها بین دانشگاه‌های ایران و عراق صورت بگیرد.
این استاد دانشگاه ادامه داد: فكر می‌كنم كه این توضیحات روی دید بهتر ایشان خیلی مؤثر بود و بارها بین صحبت و گزارش این دو استاد ایشان سئوالاتی را مطرح می‌كردند و بعد بازخوردهایی را نسبت به صحبت‌های همكاران داشتند كه نشان می‌داد این بازخوردها بسیار مثبت است؛ جلسه بیش از چیزی كه پیش‌بینی شده بود طول كشید به این دلیل كه بسیار مباحث دو طرف مثبت بود و بنده ارزیابی خوبی را از این ملاقات دارم و فكر می‌كنم پیشنهاداتی كه ایشان برای همكاری می‌داد پیشنهادات خوبی بود.

وی خاطر نشان كرد: اگر ما بتوانیم این همكاری‌ها را عملیاتی كنیم، نه اینكه در حرف بماند، فكر می‌كنم كه زمینه همكاری‌های متقابل بین آموزش عالی ایران و عراق متصور باشم و حتماً این همكاری‌ها منتج به نتایج خوبی خواهد شد كه در درجه اول باعث ارتقای سطح علمی و كیفی كشور دوست و برادرمان عراق خواهد شد و بعد هم زمینه‌های جذب دانشجو را بیشتر فراهم می‌كند.

رییس دانشگاه اصفهان گفت: پیشنهادی كه ما داشتیم و فكر می‌كنم بسیار مؤثر است، این است كه ما بتوانیم زمینه‌های استفاده از فرصت‌های مطالعاتی را برای اساتید عراقی در ایران فراهم كنیم و دعوت كردیم كه این همكاران عراقی بتوانند از این فرصت استفاده كنند؛ چند جنبه دارد، یكی اینكه زمینه‌های مشترك پژوهشی را فراهم می‌كند و دوم اینكه طبیعتاً وقتی اساتید را بتوانیم از نزدیك با ظرفیت‌های علمی خودمان آشنا كنیم قطعاً روی معرفی دانشگاه‌های ما به كشور عراق مؤثر خواهد بود، حالا اعم از آموزش عالی، وزارتش و دانشگاه‌هایش و بخصوص دانشجویانش و قطعاً آن‌ها سفیران علمی خوبی برای دانشگاه‌های ایران و جمهوری اسلامی ایران خواهند بود و شاید زمینه جذب بیشتر داوطلبان عراقی را بتوانیم برای دانشگاه‌های ایران در زمینه دانشجویی فراهم كنیم.

وی افزود: روز سوم سفرمان با رئیس دانشگاه كربلا ملاقات كردیم، ملاقات بسیار خوبی بود، در زمینه‌های همكاری بحث و گفت و گو شد، فكر می‌كنم كه اطلاعات نسبی راجع به دانشگاه‌های ایران داشتند ولی كامل نبود، درباره چند زمینه همكاری صحبت شد، قرار شد كه دانشگاه شریف با دانشگاه كربلا راجع به بحث ایجاد پردیس صحبت كنند و اگر پردیس دانشگاه بتواند اینجا ایجاد شود.

رییس دانشگاه اصفهان گفت: ولی در دانشگاه كربلا متوجه شدیم كه دانشگاه علوم پزشكی اصفهان طبق گفته رئیس دانشگاه یك تفاهم‌نامه‌ای مبادله با دانشگاه كربلا داشته است كه با توجه به سبقه‌ای كه دانشگاه اصفهان دارد و دانشگاه علوم پزشكی و اصفهان یكی بودند و بعد جدا شدند فكر می‌كنم كه این زمینه برای دانشگاه اصفهان فراهم است كه در تكمیل آن تفاهم‌نامه با دانشگاه علوم پزشكی اصفهان ما تفاهم‌نامه‌ای را برای همكاری مبادله كنیم، بخصوص اینكه رشته‌هایی كه در دانشگاه كربلا وجود دارد خیلی نزدیك به دانشگاه اصفهان است كه یك دانشگاه جامعه بجز بحث پزشكی است كه این‌ها دارند و دانشگاه اصفهان ندارد.

دكتر طالبی گفت: بحث دیگری كه باید اینجا مطرح كنم فلسفه این سفر بود؛ این‌ها را كه گفتم دستاوردهای سفر بود ولی فلسفه این سفر همانطور كه در ابتدای صحبت خدمت شما عرض كردم به دعوت ستاد فرهنگی اربعین صورت گرفت، قرار است در دانشگاه كربلا یك همایش علمی برگزار شود و اصل این سفر در ارتباط با بحث اربعین بود.

در این همایش از جنبه‌های مختلف اربعین و مراسم با شكوهی كه در اربعین حسینی در كربلا انجام می‌شود را تحلیل خواهند كرد، از ابعاد مختلف علمی، جامعه‌شناسانه، روان‌شناسانه، حقوقی و اصولاً می‌توانیم بگوییم كه ابعاد مختلف فرهنگی، مذهبی و سیاسی مسأله مورد بحث و چالش قرار می‌گیرد، جا دارد كه حقیقتاً این مراسم و این برنامه‌ای كه در اربعین اینجا برگزار می‌شود از جنبه‌های مختلف مورد تحلیل قرار بگیرد.

واقعاً سئوال این است كه چه چیزی باعث می‌شود كه این جمعیت به این صورت و با این شیوه به سمت كربلای معلی حركت كنند و در روز اربعین در كربلا تجمع كنند؟ آیا صرفاً عشق به امام حسین است؟ می‌تواند ابعاد این حركت عاشقانه از ابعاد علمی بحث شود و بعد مسأله مهمتر این است كه تأثیری كه این حركت روی مردم می‌گذارد و بازخوردی كه مردم دارند چیست كه باعث می‌شود مردم شور و شوق بیشتری پیدا كنند؛ اگر یك نفر یك بار در این مراسم شركت كند چه تأثیری می‌پذیرد كه باعث می‌شود سال آینده با شوق بیشتری شركت می‌كند، این بحث حركت متقابل است و مسائل مختلفی كه در این ارتباط می‌تواند از جهت مردم‌شناسی مورد مطالعه قرار بگیرد.

امیدوار هستیم كه این همایش به اهداف خود نائل شود، این همایش به همت ستاد فرهنگی اربعین، با حمایت بعثه رهبر معظم انقلاب در عراق و كربلا انجام می‌شود؛ در این همایش كه به صورت مشترك بین دانشگاه كربلا و دانشگاه علامه طباطبایی ایران برگزار می‌شود، می‌تواند زمینه‌های همكاری آینده باشد و حقیقتاً جای تجلیل و تشكر از همه برگزار كنندگان این همایش و این مراسم را دارد.

من امیدوار هستم كه بتوانیم با این سفر دستاوردها را به صورت مكتوب طی یك گزارش كاملی خدمت مسئولان و مقامات آموزش عالی كشور و وزارت علوم بدهیم؛ من امیدوار هستم كه شمه‌هایی از نوع همكاری و زمینه‌های همكاری را بتوانیم در اجلاس آینده رؤسای دانشگاه‌های برتر، 13 دانشگاه برتر كشور كه هر دو ماه یك بار برگزار می‌شود به بقیه همكارانمان ارائه دهیم و شاید آنجا بحث شود كه به صورت كنسرسیوم دانشگاه‌های برتر ایران چگونه می‌توانند همكاری را ارائه دهند.

پیشنهادی را وزیر علوم عراق مطرح كردند كه دانشگاه‌های برتر ایران و دانشگاه‌های عراق می‌توانند به صورت یك اجلاس مشترك نوع همكاری‌های خود را با هم در میان بگذارند كه آنجا زمینه‌های همكاری بیشتر با آموزش عالی عراق ایجاد شود.

درباره ضرورت همایش اربعین

در مورد ضرورت همایش علمی اربعین، هر پدیده‌ای رخ می‌دهد ولی اگر ابعاد این پدیده شناخته نشود و پرورش پیدا نكند و توسعه نیابد ممكن است كه پایداری آن مورد آسیب قرار بگیرد، نمی‌گویم كه خدای ناكرده حركت متوقف می‌شود، حركتی است كه قطعاً مبنا دارد و آن مبنای بسیار قوی و پایداری دارد و حركت می‌ماند ولی برای اینكه این حركت بتواند به نسل‌های آینده به صورت درست منتقل شود و از آسیب‌هایی كه می‌تواند آسیب‌های خرافه‌ای باشد یا آسیب‌های غیر مذهبی باشد كه به پای مذهب نوشته شود، لازم است كه اندیشمندان ما، اندیشمندان دانشگاهی ما، دوستان و همكاران در ابعاد مختلف، تخصص‌های مختلف بنشینند و این را تبیین و تحلیل كنند، قطعاً این می‌تواند شروعی باشد برای مطالب بسیار زیادی كه به صورت مكتوب می‌تواند در قالب گزارش‌هایی علمی، مقالات علمی، كتب نوشته شود و این‌ها رمز ماندگاری و درست قضیه هست.

پس بنابراین فكر می‌كنم كه این همایش كه دومین همایش است یك ضرورت است و خود این همایش شروعی باشد برای یك حركت و دبیرخانه‌ای دائمی كه تشكیل می‌شود و هر ساله نه تنها همایش برگزار می‌شود بلكه در قالب كتب و مجموعه مقالات این‌ها نگاشته شود و در طول دانشگاه‌های ما و اندیشمندان ما در دانشگاه‌های ما بتوانند روی این قضیه كار كنند و دانشجویان را تشویق به ورود به این مبحث به عنوان یك مبحث علمی برای پایان‌نامه‌ها و رساله‌های خودشان بكنند و ان‌شاء‌الله این نتیجه بدهد.