logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1398/07/16 - 04:24 ب.ظ
  • بازدید:‌ 123
  • چاپ
۸ برنامه محوری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در اربعین حسینی

۸ برنامه محوری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در اربعین حسینی

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی‌کانو‌ن های مساجد کشور با اشاره به آمادگی و برنامه‌ریزی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور برای اربعین حسینی، ۸ برنامه محوری و مهم در این زمینه را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سعید سعادتی معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی‌کانو‌ن های مساجد کشور با اشاره به اقدامات و برنامه‌های محوری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در ایام ایام اربعین حسینی اظهارکرد: برپایی «مواکب الاتحاد» شاخص‌ترین فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در ایام اربعین حسینی است که در راستای ایجاد همدلی و همکاری میان مردم ایران و عراق به ویژه ارتباط عمیق و پیوسته میان مساجد منتخب این دو کشور و همچنین جوانان مسجدی سال گذشته برای اولین بار راه‌اندازی شد و امسال با توجه به تجربیات سال گذشته و استقبال کانون‌های فرهنگی هنری به لحاظ کمی و کیفی توسعه پیدا کرد.

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی‌کانو‌ن‌های مساجد کشور افزود: برگزاری سوگواره هنری اربعین و تهیه مستند «از فردوس تا فردوس» از دیگر اقدامات کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برای اربعین حسینی است. مستند «از فردوس تا فردوس» قصد دارد لحظات به یادماندنی و معنوی خدمت‌رسانی خادمان مواکب الاتحاد را که به صورت مردمی و خودجوش و بر اساس عشق و محبت به اهل بیت به خصوص امام حسین علیه السلام فعالیت می‌کنند ثبت و ضبط کند. این خادمان در حوزه‌های مختلف از قبیل توزیع اقلام، غذا، بسته‌های فرهنگی، خیاطی، تعمیر و شست وشوی لباس زائران و رفع نیازهای آنها فعالیت می‌کنند.

سعادتی خاطرنشان کرد: البته رویکرد اصلی این مستند به تصویر کشیدن روح حاکم بر جریان اربعین و فرهنگ غنیِ شیعه و میزبانی تمام عیار مردم کریم عراق از زائران ایرانی و غیر ایرانی و همدلی میان این دو ملت بزرگ است که توسط یکی از هنرمندان جوان و خوش‌ذوق کانونی تهیه می‌شود.

وی ادامه داد: در همین راستا آیین تجدید بیعت با آرمان‌های حضرت امام (ره) در روز دوازدهم مهرماه در حرم مطهر امام راحل و با حضور بخشی از اعضای «مواکب‌الاتحاد» از استان‌های خراسان جنوبی، تهران، البرز و قم برگزار شد که طی آن اعضای مواکب‌الاتحاد از سوی رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد و بخشی از مسئولان فرهنگی به صورت رسمی برای شرکت در مراسم پرشور اربعین و خدمت‌رسانی به زائران  بدرقه شدند.

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، راه‌اندازی ایستگاه‌های صلواتی، اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری از جمله هم‌خوانی، سرود، تعزیه، نمایش، شعرخوانی و توزیع اقلام فرهنگی توسط کانون‌های فرهنگی فعال، در مناطق مرزی استان‌های ایلام، کرمانشاه و خوزستان را از دیگر اقداماتی برشمرد که در آستانه اربعین حسینی انجام شده است.

سعادتی افزود: پژوهش علمی به منظور واکاوی پیامدهای فرهنگی و اجتماعی رویداد بزرگ پیاده‌روی اربعین نیز از جمله برنامه‌های ما در این ایام است که با حضور هشت نفر از اعضای هیئت علمی و اساتید انجمن‌های تخصصی حوزه علمیه قم و برای اولین بار انجام می‌شود.

وی گفت: راه‌اندازی سامانه اربعین در پرتال بچه‌های مسجد جهت ثبت و ارزیابی فعالیت‌های خودجوش مردمی و کانون‌های مساجد در داخل کشور و در عراق نیز از جمله برنامه‌های امسال است که این سامانه برای  اولین بار راه‌اندازی شده و مدیران کانون‌های مساجد سراسر کشور اعم از شهری و روستایی می‌توانند با مراجعه به صفحه شخصی کانون، نسبت به ثبت فعالیت‌های انجام شده در این خصوص تا پایان ماه صفر اقدام کنند.

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ادامه داد: با هدف ایجاد قرارگاه دائمی برای برنامه‌ریزی، رصد و آسیب‌شناسی فعالیت‌های کانون‌ها در خصوص اربعین و انسجام و هم‌افزایی بیشتر مقرر شد با محوریت استان ایلام «کانون خادمان اربعین» در مرز مهران راه‌اندازی شود تا ضمن فعالیت‌های فرهنگی هنری و ارائه خدمات به زائران کربلای معلی در طول سال به ویژه اربعین حسینی، نسبت به هماهنگی‌های لازم نیز اقدام کند.

انتهای پیام/