logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1397/09/17 - 02:09 ب.ظ
  • چاپ
تقدیر از کمک ها و مساعدت دولت عراق در ارائه تسهیلات به فعالان فرهنگی و اجرایی اربعین حسینی

تقدیر از کمک ها و مساعدت دولت عراق در ارائه تسهیلات به فعالان فرهنگی و اجرایی اربعین حسینی

رئیس کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین گفت: باید از کمک ها و مساعدت دولت عراق در ارائه تسهیلات به فعالان فرهنگی و اجرایی اربعین حسینی تقدیر شود.

به گزارش الاربعین حجت الاسلام و المسلمین احمدی شامگاه پنجشنبه درمراسم تجلیل از مبلغان فعال در مراسم اربعین که در سالن اجتماعات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد در سخنانی اظهار داشت : دشمنان در اربعین امسال تلاش‌های فراوانی در راستای اختلاف افکنی انجام داده اند ، اما شاهد حضور بیش از ۲ میلیون و ۴۰ هزار نفر از زائران ایرانی در پیاده روی اربعین بودیم .

وی عنوان کرد: در اربعین امسال بیش از دو هزار موکب در عراق و مرزها مستقر بودند که نزدیک به ۲۰ هزار نفر در این مواکب مشغول به فعالیت و ارائه خدمت به زائران حسینی بودند.

حجت الاسلام احمدی بیان داشت : باید از حضور مردم ایران که با وجود مشکلات متعدد اقتصادی و ارزی در مراسم پیاده روی اربعین حسینی حضور یافتند قدردانی کرد و امیدواریم در سالهای آینده بتوان مشکلات پیش رو را حل کرد.

وی خاطر نشان کرد که با تغییر در ترکیب جمعیتی زائران باید برنامه های فرهنگی و تبلیغی متناسب با آن  متحول شود.

 وی بیان داشت: در مراسم اربعین امسال حضور گسترده مردم را شاهد بودیم که در این راستا نباید از حمایت های مراجع تقلید شیعه به سادگی عبور کرد.

 حجت‌ الاسلام احمدی تأکید کرد: نقش مراجع عظام تقلید ، علما و همچنین رسانه ها در راستای تشویق و ترغیب مردم برای حضور در مراسم پیاده روی اربعین حسینی قابل توجه بوده و این امر موجب حضور حداکثری مردم در این مراسم شده است.

 وی بیان داشت: تلاش هایی با اهداف خاص از سوی معاندین برای عدم حضور مردم در مراسم پیاده روی اربعین حسینی صورت گرفته بود ؛ اما ملت ایران برای حضور در مراسم پیاده روی اربعین عاقلانه رفتار کردند.

حجت الاسلام احمدی بیان داشت:  انتظار داریم که همه دستگاه‌های فرهنگی که در ستاد مرکزی اربعین حضور دارند با تمام توان  در میدان عمل حضور داشته باشند و تنها حضور شعاری کافی نیست و در این ایام باید از مبلغان دینی حمایت و پشتیبانی کرد.

 حجت الاسلام احمدی بیان داشت : در ۷۰ درصد از موکب های مستقر در مراسم پیاده روی اربعین حسینی نماز جماعت برپا بود و باید تلاش کرد تا حضور مبلغین در مراسم پیاده روی اربعین حسینی افزایش یابد که جا دارد حمایت های لازم در این زمینه صورت گیرد.

 رئیس کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین همچنین از دولت عراق که پنجاه هزار ویزای رایگان در اختیار ایران قرار داد تا از موکب داران ایرانی حمایت شود تقدیر کرد.

 وی  عنوان کرد: متاسفانه در ایام اربعین شاهد ناهماهنگی در اعزام مبلغ از سوی مراکز مختلف تبلیغی هستیم که این امر می بایست در سالهای آینده با همکاری ستاد مرکزی اربعین صورت گیرد .

حجت الاسلام احمدی تاکید کرد: برخی از دستگاه ها در طول سال مسئولیت اعزام مبلغ به عراق ندارند در حالی که در ایام اربعین حسینی مبادرت به اعزام مبلغ می کنند و این اعزام ها باید با برنامه و ساماندهی شده و به صورت متمرکز باشد.

وی ادامه داد: ما به دنبال دخالت در فعالیت های خودجوش روحانیون در ایام اربعین نیستیم ، بلکه می خواهیم از آنان حمایت و پشتیبانی کنیم.

رئیس کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین با تاکید بر اینکه باید سلامت مراسم اربعین حفط شود ، با بیان اینکه امسال شاهد حضور موکب هایی از سوی برخی گروه های منحرف بوده ایم گفت: در مراسم اربعین سالهای آینده باید به موضوع انحراف های عقیدتی توجه داشته باشیم و ما با چنانچه تهی کردن این حرکت بزرگ از سیاست انحراف از آرمان و جوهره نهضت عاشورا سیاست بازی و گروه بازی در این رویداد بزرگ مخالفیم.

حجت الاسلام احمدی ادامه داد: برخی از گروه‌های انحرافی قمه زنی را در مراسم پیاده روی اربعین ترویج می کنند و باید مراقب بود تا مراسم اربعین به این گونه مسائل آلوده نشود و مراجع تقلید نیز حرمت اینگونه اقدامات را مشخص کرده اند که به صلاح شیعه نیست.

 وی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلاتی که در مراسم اربعین دیده می‌شد بحث فرقه گرایی و طرح عرب و عجم بوده است افزود: باید از این گونه مسائل مراقبت کرد و به یکی از تمهیداتی که برای جلوگیری از وقوع چنین مسائلی می توان پیشنهاد کرد ؛ برپایی موکب های مشترک بین ایران و عراق است که این کار می بایست تقویت شود و همه باید زیر پرچم اربعین جمع شوند و نباید دست به اقدامی زد که اصل حماسه اربعین به حاشیه رود و از این طریق در زمین دشمن بازی کنیم.

رئیس کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین همچنین ادامه داد: چالش دیگری که در ایام اربعین حسینی مشاهده می‌شود تبلیغ چهره های افراد خاص از سوی برخی از گروه ها است که آنها باید از این گونه اقدامات دست بردارند.