logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1398/08/28
  • بازدید:‌ 95
  • چاپ
گزارشی از همایش اربعین و دیپلماسی علمی و فرهنگی – کربلا، جمعه 26 مهر 1398، 19 صفر 1441

گزارشی از همایش اربعین و دیپلماسی علمی و فرهنگی – کربلا، جمعه 26 مهر 1398، 19 صفر 1441

همایش اربعین و دیپلماسی علمی و فرهنگی روز جمعه مورخ بیست و ششم مهرماه 1398 در کربلا و در محل هتل علی الدر، به میزبانی کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین کشور و با مدیریت مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها برگزار گردید. مدیریت و اداره این همایش را دکتر حسین سعدی الفتلاوی، و دکتر فؤاد ایزدی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران بر عهده داشتند.

همایش اربعین و دیپلماسی علمی و فرهنگی روز جمعه مورخ بیست و ششم مهرماه 1398 در کربلا و در محل هتل علی الدر، به میزبانی کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین کشور و با مدیریت مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها برگزار گردید. مدیریت و اداره این همایش را  دکتر حسین سعدی الفتلاوی، و دکتر فؤاد ایزدی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران بر عهده داشتند.

در آغاز این نشست، دکتر فؤاد ایزدی مطالب خود را بیان کردند. سخنرانان بعدی به ترتیب عبارتند از: سید حامد الموسوی نماینده مجلس عراق، ولید السهلانی نماینده مجلس عراق، دکتر مسعود اسداللهی عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین(ع)، و مدیر گروه مطالعات غرب آسیا در مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها، دکتر منوچهر محمدی استاد دانشگاه تهران، و مدیر گروه علوم سیاسی مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها، حاج احمد ابو محمد الاسدی نماینده و سخن گوی جریان فتح در مجلس عراق، سرکار خانم دکتر خزعلی استاد دانشگاه الزهراء و مدیر گروه ادبیات عرب مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها، دکتر عبدالملکی عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع)، دکتر حسن فدایی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی، و مدیر گروه حقوق بشر مجمع مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها، دکتر سید مصطفی صفوی عضو هیأت علمی دانشگاه امیر کبیر،  و دکتر نجم عضو هیأت علمی دانشگاه فرات.

دو تن از نمایندگان مجلس عراق؛ النائب سید حامد الموسوی، و النائب ولید السهلانی، دکتر منوچهر محمدی، دکتر قدیری ابیانه، و دکتر ناصر سودانی از جمله میهمانان ویژه مراسم بودند. در پایان این نشست، به رسم یادبود، جوایزی به استادان و سخنرانان تقدیم شد.

 

ولید السهلانی، نماینده مجلس عراق

من از میهمانان این نشست، از بردارانمان از ایران، دانشگاه های ایران، و سفارت ایران در عراق، و دکتر منیر الدعمی رئیس آکادمی در استان کربلا تشکر می کنم. عراق به درمان نیاز دارد. استکبار منافع زیادی در عراق دارد به همین دلیل، برای جوانان ما برنامه ریزی می کند. فلذا ما باید برای عراق برنامه داشته باشیم و مخصوصاً برای جوانانمان. ما باید برای کارهای فکری و فرهنگی برنامه ریزی کنیم. نشانه و دردی که بر حسین علیه السلام وارد شد؛ محرک پیروان اوست. محرک برای این که علیه ظالمان کار کنیم. مضامین حسینی را باید برای تربیت فرزندان و جوانانمان به کار ببریم. مشکل اصلی ما در عراق فکر کردن برای جوانان است. همچنین باید اول فکری برای تربیت و کار فرهنگی برای اطفال و کودکانمان بکنیم. چون جوانان امروز مشکلشان شکل گرفته و رفعش سخت است. باید در این نشست های علمی و همایش ها به یک سیستم تربیتی برسیم. از زیارت اربعین می توان استفاده کرد برای حل این مشکلات. ما می توانیم از تجربه های جمهوری اسلامی در این زمینه استفاده کنیم.

 

دکتر اسداللهی؛ اربعین سلاحی در برابر اسلام هراسی

 

از زمان غروب صلیبی، اسلام مشکل دنیای غرب شد و دائماً مشکل آفرین بود و سؤال غربیان این بود که باید چگونه با آن برخورد کنیم. براین اساس، غربیان راه های مختلفی را آزمودند: مثلاً ایجاد مذاهب جدید در داخل اسلام برای ایجاد نزاع و مواجهه اسلام با اسلام.  راه دیگر، تعریف بعضی از مناهج و الگوها در اسلام مثل اسلام معتدل و غیره بود. اوباما  در اولین دیدارش از ترکیه می گفت ما عراق را آزاد کردیم اما تأکید داشت به ترکیه برود تا اسلام موجود در ترکیه را به عنوان نمونه و الگو معرفی کرده و گسترش دهد. او نمونه اخوانی اسلام را نادرست می دانست و معتقد بود که اسلامی صحیح است که بتواند با غرب تعامل کند.

در مقابل تفکر امثال اوباما، محافظه کاران آمریکا، و کشور اسرائیل، اسلام معتدل را قبول ندارند بلکه اسلام را دینی وحشی معرفی می کنند که به دنبال خشونت و جنگ دائمی است. این تفکر، بر اسلام هراسی تأکید می کند. به همین دلیل است که این ها حرکات و حملات داعش را در منطقه سهل کردند و از این حرکات وحشیانه و غیرانسانی استفاده کردند تا کلیت اسلام را همین گونه معرفی کنند. از راه های مختلف این اسلام هراسی ترویج می شود برای همین ما باید حکومت اسلامی و اسلام اصیل را تعریف کنیم در مقابل این جو اسلام هراسانه.

ان شاءالله در حد توان و وسعمان باید نمونه ای از اسلام اصیل را نشان دهیم و در گام دیگر، حتی در موضوع جهاد چنین کاری بکنیم.  در موضوع جهاد به خاطر وقایع پیش آمده در سوریه، و ظهور گروه های تکفیری در آن جا، دو نوع جهاد به وجود آمد: یکی جهادی مثل جهاد داعش که ادعای اعلای کلمه خدا را داشتند. و دومی: جهاد صحیح. حالا وظیفه ما است که تفاوت های این دو نوع جهاد را نشان داده و علیه اسلام هراسی عمل کنیم. حال، در مراسم اربعین که مثل موسم حج شده؛ می توان از این ظرفیت ها استفاده کرد. اول باید فرق حج و اربعین را بازگو کنیم. در حج جمعیتی سه تا چهار میلیونی وجود دارد اما در این جا، حدود بیست میلیون جمعیت حاضر می شوند. مردم در این جا حرف یکدیگر را نمی فهمند اما در آن ها شعار حب الحسین مشترک است. این جا فرهنگ ها مختلف است ولی مردم به یکدیگر میهمانی می دهند. اگر ارهابیون و تکفیری ها بودند نمی گذاشتند که ما مراسم اربعین را برگزار کنیم. بر ما واجب است که بر اربعین تأکید کنیم. الان خبر اربعین به صدر اخبار دنیا آمده است. ما باید فرهنگ اربعین را به عالم بفرستیم. این مهم، با کار علمی، انتشارات مقالات و کتب و نشرشان انجام می شود. باید نشان دهیم که اسلام معنویت دارد و نشان دهیم که بین ما و ارهابیون تفاوت وجود دارد.

 

 

دکتر منوچهر محمدی؛ اربعین و سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد واقعی در اربعین و در کربلا قرار دارد. آن چه در نیویورک ایجاد شده به دروغ نام ملل متحد گرفته است. در آنجا نه مللی هست و نه اتحادی. مجموعه ای از دولت ها که با اهداف مختلف گرد هم جمع شده اند و نام ملل و متحد را سرقت کرده اند. اما آن چه در اربعین و کربلا می بینیم واقعیتی از ملل متحد است. در آن جا دولت ها با اهداف مختلف جمع می شوند و هر دولتی منافع خود را دنبال می کند و حق وتو هم در شورای امنیت وجود دارد که در واقع شورای ناامنی است. جنگ ها را همان ها راه می اندازند و نهضت های مردمی را نابود می کنند.

اما این جا در کربلا تجمعی برگزار می شود که ملت ها از هر نژاد و مذهبی راحت حضور پیدا می کنند. کجای دنیا این طوری است که به ملت ها اجازه بدهند بیایند و بدون نماینده حضور پیدا کنند. این مراسم واقعاً از نوادر روزگار است. من در حرکت در مسیر اربعین، جمله «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» را دیدم چرا که مراسم اربعین، هدفش ایجاد یک کنگره جهانی برای همه ملل است. امروز، راهپیمایی اربعین محدود به کربلا نیست بلکه در سراسر جهان این راهپیمایی برگزار می شود که هدف همه این ها یکی است: الگو برداری از ماجرای عاشورا و حرکت در مسیر الهی بر اساس آیه ی «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا». اما در سازمان ملل شعار این است که تفرقه بینداز و حکومت کن. برنامه ملل متحد جهانی در اربعین است و ان شاءالله سرزمین کربلا آن قدر گسترده شود و با حضور امام زمان(عج) شاهد باشیم که «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا».