logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1398/08/13
  • بازدید:‌ 85
  • چاپ
بعد جهانی انقلاب کربلا و اربعین امام حسین

بعد جهانی انقلاب کربلا و اربعین امام حسین

سرکار خانم دکتر اربابی، استاد دانشگاه تهران و معاون بین ­الملل مجمع بین ­المللی اساتید مسلمان دانشگاه­ ها، در همایش ظرفیت های بین المللی اربعین، مقاله خود را به زبان عربی و با موضوع «بعد جهانی انقلاب کربلا و اربعین امام حسین» ارائه دادند.

سرکار خانم دکتر اربابی، استاد دانشگاه تهران و معاون بین­الملل مجمع بین­المللی اساتید مسلمان دانشگاه­ها، به عنوان آخرین سخنران این نشست علمی، مقاله خود را به زبان عربی و با موضوع «بعد جهانی انقلاب کربلا و اربعین امام حسین» ارائه دادند. وى ضمن اشاره به پیاده روی جابر بن عبدالله انصاری با پای برهنه در اربعین امام حسین گفت: در پی گام­های جابر، امروزه میلیون­ها عاشق دلباخته جان خود را نذر زنده نگه داشتن اهداف نهضتی کردند که تاریخ نتوانسته این حجم را در گذر زمان ثبت وضبط نماید. اربابى اظهار داشت نهضت حسینی اتفاقی است که مرزهای زمان و مکان را درنوردیده و از مرزهای ملی، قومی،مذهبی و حتی دینی گذشته و بعد انسانى تمام عیارى به خود گرفته است. این نهضت حماسه انسانى است که همه انسان­هاى آزاده را در برگرفته.

این استاد دانشگاه  ضمن اشاره به سخنان شهید مطهری در کتاب حماسه حسینی گفت: امام حسین شخصیت حماسی است اما نه همچون جلال الدین خوارزمی و نه چون رستم شاهنامه بلکه امام حسین شخصیت حماسی است از نوع حماسه انسانی و نه حماسه قومی.

جنبه انسانی و اخلاقی که امام حسین به خاطرش قیام کرد پایه کلی برای جامعه بشریت است و لذا انقلاب امام حسین در وجدان انسانی حک شده است. انگیزه­های مختلف در این انقلاب وجود دارد ولی تنها یک شعار مشترک است و آن هم علیه ظلم و استبداد و بردگی. این واقعه، تاریخ را درنوردید و بر سرزمینى به نام كربلا رسید و در وجدان هر آزاده­ای رسوخ کرد.

علی­رغم تفاوت­هاى دینى و عقیدتى، امروز می بینیم  بسیاری از پیروان ادیان مسیحی و صائبی حتی بودایی و زرتشتی و ایزدی در مراسم اربعین شرکت می­کنند  همان­گونه که دیدیم  واتیکان گروهی را برای پیاده روی اربعین همراه با زائران امام حسین راهی کرد و این اگر دلیل چیزی باشد قطعاَ دلیل بر ثبات  و جاودانگى انقلاب حسینى است که علیه ظلم و ستم و استبداد و بى عدالتى و پیروى از حق و دفاع از ستمدیدگان است.

دکتر اربابی در پایان  سخنان خود گفت:  بزرگ­ترین مظلومیت امام حسین این است که ایشان را در چارچوب خاصی قرار دهیم و شایسته نیست که طایفه یا عشیره یا دین خاصی این نهضت را  صرفاً  از آن خود بداند چون امام حسین همواره فریادگر  آزادی کل بشریت  بوده و هست و همان­گونه که  رهبر معظم انقلاب فرمودند ما تشیعی که مقر تبلیغ و مرکز نشر آن لندن است را قبول نداریم. چون این تشیع آنی نیست که ائمه آن را خواستند و ترویج دادند. این تشیع انگلیسی باعث تفرقه و انحراف از راه درست است. ایشان طی خطاب خود اعلام داشت که امام حسین جاودانه است در فکر و ذهن ملت­ها ی تاریخ و تظاهرات عشق و ولایت از هر خانه، هر روستا،هر شهر، و از قومیت های مختلف دنیا، میلیون­ها عاشق در کارنوال عشق و آزادگی  است تا اربعین را در مقیاس جهانی، بین المللی کند.