logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1398/08/12
  • بازدید:‌ 105
  • چاپ
جهانی­ سازی ظرفیت­ های عاشورا و اربعین

جهانی­ سازی ظرفیت­ های عاشورا و اربعین

دکتر ناصر سودانی رئیس دانشگاه امیرالمؤمنین علیه ­السلام اهواز و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در همایش ظرفیت های بین¬المللی اربعین بحثی با موضوع «جهانی­ سازی ظرفیت­ های عاشورا و اربعین» مباحث خود را مطرح کردند.

دکتر ناصر سودانی رئیس دانشگاه امیرالمؤمنین علیه ­السلام اهواز و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با موضوع «جهانی­ سازی ظرفیت­ های عاشورا و اربعین» مباحث خود را به شرح زیر مطرح کردند:

در آیه «فاقم وجهک فی­الدین حنیفا فطرت الله التی فطر الناس جمیعا»، وجه خدا ماندگار است و حسین ماندگارترین ماندگاری را دارد چون تمام وجودش را متوجه وجه خدا ساخت. در نتیجه، خدا از آن تابش قدسی خود بر همه عالم تابید. پس حسین متعلق به یک مکان و تاریخ نیست و فرا تاریخی و فرا مکانی و فرا زمانی است. حنیف، یعنی حرکت مستقیم و بدون اعوجاج.  فطرت انسان عدالت­گرا، حق گرا، و آزادی خواه است. این فطرت انسانی در همه انسان­ ها هست. حسین فطرت انسان­ ها را تسخیر کرد. حسین متوجه ذات خدا است و خدا او را متوجه همه مخلوقات قرار داد. بحث دیگر این است که برای بیان زیبایی­ های عاشورا و اربعین، زبان هنر را لازم داریم و باید عاطفه کربلا و حکمت و شجاعت، عزت، و وفاداری را به زبان هنر بیان کنیم.