logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1398/08/12
  • بازدید:‌ 94
  • چاپ
اربعین و قرآن با تأکید بر رسالت اساتید علوم قرآن و حدیث

اربعین و قرآن با تأکید بر رسالت اساتید علوم قرآن و حدیث

دکتر لاله افتخاری بحث خود را در همایش ظرفیت های بین¬المللی اربعین با عنوان «اربعین و قرآن با تأکید بر رسالت اساتید علوم قرآن و حدیث» ارائه داد.

دکتر لاله افتخاری با عنوان «اربعین و قرآن با تأکید بر رسالت اساتید علوم قرآن و حدیث» بحث خود را ارائه داد. محتوای بحث ایشان تقدیم می ­گردد.

امروزه بشر با مشکلات حقوقی زیادی مواجه است. اقدامات سیاسی، نظامی، و غیره و اقدامات سازمان ­های بین ­الملی نتیجه ای جز فاصله طبقاتی، تجاوز و خشونت نداشته است. برای رسیدن به راه حل ­های مشترک نیاز به تعامل و هم اندیشی است. اما از آن جا که فرهنگ­ ها و عادات متفاوت است؛ پیدا کردن نقطه مشترک برای گفت و گوی میان نخبگان کشورهای مختلف، مشکل بوده و فقط با زبان فطرت می­ توان این کار را کرد که با تأکید بر بعثت، عاشورا، و به ویژه اربعین می­ توان به این مهم رسید.

با اربعین می­ توان مباحث انسانی را احیا کرد. در قرآن نیز خطاب­ های انسانی با عبارت «یا ایها الناس» بیان شده که نشان می­ دهد خداوند علاوه بر مباحث اسلامی بر ارزش­ های انسانی نیز تأکید دارد. پدیده اربعین فضایی مهیا کرده تا برای رسیدن به این منظور گرد هم بیاییم. راهکار این است که بر اساس حلقات و دوایر سه­ گانه زیر تعاملات انجام شود: افراد متخصص در زمینه علوم قرآن و حدیث دور هم جمع شوند؛ پژوهش­گران دیگر رشته ­های دانشگاهی با ارائه برنامه­ های میان­ رشته­ ای قرآن محور گرد هم آیند؛ استادان رشته­ های الهیات غیر مسلمان که در فهم و شناخت ادیان توحیدی تخصص داشته و معتقد به باورمند بودن وحی و قرآن هستند حضور به هم رسانند.

بستر این گردهمایی­ ها با غیر مسلمانان، موسم پیاده­ روی اربعین است. از این طریق می ­توان با بهره­ گیری از ظرفیت استادان و متخصصان این حلقات، می ­توان شبکه جهانی اساتید علوم قرآنی را ایجاد کرد و شبکه­ سازی کرد. در این راستا، طراحی گفت ­و­گوهای میان رشته ­ای، تبیین نظام مسائل بشری مبتنی بر وحی ضروری است.