logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1396/11/09
  • بازدید:‌ 2052
  • چاپ
مهم‌ترين زيارتگاه‌هاي كربلا و اطراف آن

مهم‌ترین زیارتگاه‌های كربلا و اطراف آن

حرم امام حسین(علیه السلام)، كه به همراه حرم ابوالفضل العباس(علیه السلام) و فضاهای پیرامون این دو جایگاه، هسته مركزی شهر را تشكیل می دهند. حرم مطهر بیش از دو متر از سطح شهر پایین تر است؛ از این رو تعداد زیادی پله زائران را از دروازه ها به درون صحن هدایت می كند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، ساختمان كنونی حرم از ساخته های دوره صفوی و عثمانی و قاجار است. حرم مطهر از گنبدی بزرگ و مطلاّ تشكیل شده كه بر روی گنبد خانه ای وسیع و چندین رواق و یك مسجد بزرگ و صحنی فراخ است كه تمامی این مجموعه را در بر می گیرد. گنبد طلا از ساخته های دوران صفویه است و طلاكاری آن به دستور آغامحمدخان قاجارانجام گرفته است.

در زیر گنبد، ضریح نقره ای و بزرگ و چند ضلعی قرار دارد كه قسمت عمده فضای گنبدخانه را اشغال كرده و درون آن قبر مطهر امام حسین(علیه السلام) و دو فرزندش علی اصغر و علی اكبر جای دارد. در سمت شرق ضریح مطهر حضرت، فضایی است كه در جنوب آن پنجره ای نقره ای قرار دارد. اینجا آرامگاه قسمت اعظم شهیدان واقعه كربلا است كه همگی آنان پیرامون آن پنجره و فضاهای اطراف پراكنده و مدفون هستند.

قتلگاه: جایگاهی است در نزدیكی آرامگاه حبیب بن مظاهر اسدی كه بنابر گفته روایات، امام حسین(علیه السلام) در آنجا به شهادت رسید و بعدها به جایگاه كنونی منتقل شد و دفن گردیده اند.

تلّ زینبیّه: در فاصله 20 متری از سمت غرب صحن مطهّر، تپه ای به ارتفاع 5 متر وجود دارد كه امروزه بر روی آن اتاقی ساخته شده است، این تپّه به نام «تلّ زینبیّه» یا تپّه حضرت زینب(علیها السلام) مشهور است و بنا به نقل مورّخان، تپّه ای بوده است كه در روز عاشورا حضرت زینب بر روی آن می رفته و از سیر وقایع جنگ آگاهی می یافته اند.

حرم منوّر و پاك ابوالفضل العباس(علیه السلام): این حرم در فاصله 350 متری شمال شرقی حرم امام حسین(علیه السلام)قرار گرفته و دارای قبّه و بارگاه شكوهمندی است كه جسد پاك این سردار رشید و یار وفادار امام حسین(علیه السلام) را در بَرگرفته است. ساختمان دارای گنبدی طلایی است كه بر روی گنبد خانه ای كوچكتر از حرم امام حسین(علیه السلام) قرار دارد. گِرداگرد قبر مطهّر را چهار رواق و صحن فراخ و وسیعی به همراه ایوان زیبا در برگرفته است. ضریح زیبای آن حضرت به دستور مرحوم آیة الله العظمی حكیم در سال 1965 میلادی در اصفهان ساخته شد.

آرامگاه حبیب بن مظاهر اسدی: او یكی از شهدای روز عاشورا است كه در سن 80 سالگی به یاری امام حسین(علیه السلام) شتافت و شهید گردید و در فاصله 10 متری از ضریح مطهر و در رواق جنوب غربی مدفون است و دارای ضریح كوچكی است.

آرامگاه سید ابراهیم مجاب: وی امام زاده والا مقام و عظیم الشأن و دارای نسل مباركی است. او ابراهیم فرزند محمّد العابد فرزند امام موسی بن جعفر(علیه السلام) است كه در این بقعه مطهّر دفن شده است و بنا به نوشته مورّخان، بسیاری از سادات و بزرگان پیرامون او مدفونند. آرامگاه او در رواق حرم مطهّر و در گوشه شمال غربی آن است.

مشاهیر مدفون در حرم: در سرتاسر صحن و حجره های گرداگرد آن و رواقها، بسیاری از بزرگان در طول تاریخ دفن شده اند، برخی از این حجره ها به نام شخصیتی كه در داخل آن دفن شده، مشهور است؛ همچون آخرین مقبره ای كه در جنوب سمت مشرق قرار دارد و مدفن بسیاری از علمای دین می باشد كه مشهورترین آنها مرحوم آیة الله میرزا محمّد تقی شیرازی است كه در سال 1920میلادی، رهبری انقلاب مردم بر ضدّ دولت انگلیس را بر عهده داشت. از دیگر مشاهیر مدفون در این بقعه مطهر، میرزا محمّد تقی خان امیر كبیر است كه پس از به قتل رسیدنش در كاشان، به كربلا منتقل و در مقبره ای در رواق شرقی حرم مطهر دفن گردید، همچنین قاجاریه نیز در رواق شمالی، دارای مقبره ای هستند كه جمعی از آنان در آنجا مدفونند.

خیمه گاه: در جنوب صحن مطهّر امام حسین(علیه السلام) و در فاصله 250 متری واقع است. (بنا به نقل مورّخان، محلّ برافراشته شدن خیمه ها و چادرهای سید الشهدا(علیه السلام) و یاران او بوده است). امروزه جایگاه خیمه ها را با ساختمانسازی به تصویر كشیده اند.

مقام حضرت مهدی(علیه السلام): در میان نخلستانهای كرانه رودخانه فرات كه این شاخه رودخانه به نام «نهر علقمه» مشهور است، از شمال كربلا می گذرد و آن جایگاهی است منسوب به حضرت حجّت(علیه السلام) كه مردم در آن به نماز می پردازند.

حُرّ: و آن شهركی است در جنوب غربی كربلا كه در فاصله 9 كیلومتری از شهر واقع شده و نام آن برگرفته از نام حرّ بن یزید ریاحی است. او در روز عاشورا یكی از فرماندهان لشكر عبیدالله زیاد بود ولی بعدها توبه كرد و به لشكر حق پیوست و تا پای جان ایستاد و به شهادت رسید و در این موقعیّت دفن گردید. امروزه آرامگاه او، كه از ساخته های شاه اسماعیل صفوی است، دارای صحن و رواق و گنبد كاشی كاری است و مؤمنان فوج فوج به زیارت قبرش می شتابند.

آرامگاه الأخرس بن الكاظم(علیه السلام): وی محمد ابن أبی الفتح أخرس، از نوادگان حضرت موسی بن جعفر(علیه السلام)است كه بقعه اش در حومه كربلا، در محله ای به نام «الأبتر» قرار دارد.

آرامگاه ابن حمزه: وی نواده امیر المؤمنین و از امام زادگان والا مقام است. آرامگاهش در آغازِ بزرگراه كربلا ـ طویریج قرار دارد.

آرامگاه عون بن عبدالله: در نسبت این امام زاده تردیدهایی وجود دارد كه آیا وی همان عونی است كه در كربلا شهید شد و یا نواده امام حسن(علیه السلام) است؟ امروزه وی دارای بقعه و بارگاه باشكوهی در 11 كیلومتری شمال غربی كربلا و در آغاز بزرگراه كربلا ـ بغداد می باشد. این امام زاده بسیار مورد توجّه مردمان عراق و دارای نذر مجربی است: از این رو همواره مزار او مملو از زائر و نذورات آنان است.

آرامگاه طفلان مسلم: این آرامگاه در راه كربلا ـ بغداد، در حومه شهر مسیّب قرار دارد.
این دو كودك به نامهای محمّد و ابراهیم، فرزندان حضرت مسلم ابن عقیل هستند كه پس از شهادت پدرشان به شهادت رسیدند، آرامگاه این دو كودك صحن و سرای باشكوهی داشته و بر قبر هر یك گنبد و ضریحی قرار دارد.

آرامگاه ابن هاشم: وی از نوادگان حضرت موسی بن جعفر(علیه السلام)است كه در سال 745هـ.ق. وفات یافت و آرامگاهش امروزه در كویری واقع در شمال غربی كربلا می باشد. قبر او دارای صحن و سرای بزرگی است و در میان اعراب بیابان گرد بسیار معروف است و آنان همواره بدو پناه آورده و نذر می كنند.

آرامگاه ابن فَهْد حِلّی: او از فقهای امامیّه است و قبرش در غرب خیابان «باب القبله» درون مسجدی به نام او قرار دارد.

حسینیّه های كربلا: با توجّه به این كه كربلا شهری زیارتی است و سالیانه صدها هزار مسلمان از سرتاسر كشورهای شیعه نشین برای زیارت به این شهر مقدّس مشرّف می شوند، از این رو بسیاری از مردم شهرهای گوناگون به ساختن حسینیّه و زائرسرا پرداخته اند كه مهمترین حسینیّه ها از آنِ ایرانیان است; همانند حسینیّه تهرانیها، اصفهانیها، مازندرانی ها، قمی ها و آذربایجانیها، و ده ها حسینیّه دیگر كه قسمت عمده این مراكز در سالهای اخیر منهدم و ویران گردیده است.

مدارس دینی كربلا: كربلا دارای حوزه علمیّه كهن و مهمّی است; از این رو مدارس دینی فراوان در كربلا دیده می شود كه مهمترین آنها عبارتند از: مدرسه هندیّه، مدرسه حسن خان، مدرسه آیة الله بروجردی، مدرسه بادكوبه، مدرسه كریم خان، مدرسه مجاهد، مدرسه بُقعه، مدرسه حسینیّه، مدرسه شریف العلما، مدرسه سلیمیّه و...