logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1396/08/13
  • بازدید:‌ 5008
  • چاپ
نظر مراجع عظام ‌تقليد درباره پياده‌روی اربعين حسينی

نظر مراجع عظام ‌تقلید درباره پیاده‌روی اربعین حسینی

هفت تن از مراجع تقلید در قالب پاسخ به استفتاء نظر خود را درباره زیارت اربعین و پیاده روی با فضیلت آن بیان كردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی الاربعین به نقل از حج، متن كامل استفتاء و پاسخ هفت تن از مراجع عظام تقلید در خصوص پیاده روی اربعین حسینی (علیه السلام) منتشر شد.

بر اساس این گزارش، حجت الاسلام داود نمازی مشاور وزیر كشور در امور روحانیت از محضر مبارك مراجع عظام تقلید درخواست كرد با توجه به نزدیك بودن ایام پیاده روی اربعین آقا اباعبد الله الحسین (علیه السلام)؛ نظر مبارك خود را در خصوص این سؤال بیان فرمایند.

متن استفتاء و پاسخ مراجع بدین شرح است:

به نظر مبارك حضرتعالی، با توجه به ازدحام جمعیت جهت زیارت اربعین؛ آیا زیارت اربعین اختصاص به خود روز اربعین دارد یا ایام قبل و بعد از اربعین كه نزدیك به روز اربعین است را نیز شامل می شود؟

✔️✳️ پاسخ حضرت آیت الله مكارم شیرازی
در صورتی كه بعضی از زوار محترم بر اثر ازدحام زیاد نتوانند روز اربعین زیارت كنند، مانعی ندارد كه به جای آن، قبل یا بعد آن زیارت كنند و ان شاء الله قبول است.

✔️✳️ پاسخ حضرت آیت الله شبیری زنجانی
ثواب خاص زیارت اربعین برای كسی است كه در همان روز حضرت سیدالشهدا علیه السلام را زیارت كند ولی كسانی كه در این ایام موفق به زیارت می شوند به ثواب تعظیم شعائر الهی نائل می شوند و از آنجا كه برای جلوگیری از ازدحام، زیارت خود را قبل یا پس از این روز انجام می دهند، ان شاء الله پاداش و ثواب زیارت روز اربعین هم به آنها عنایت شود.

✔️✳️ پاسخ حضرت آیت الله نوری همدانی
بلی اختصاص به خود روز اربعین دارد. ولی در فرض سؤال اگر قبل از یا بعد از روز اربعین هم انجام شود ثواب خود را دارد.

✔️✳️پاسخ حضرت آیت الله موسوی اردبیلی:
خواندن « زیارت اربعین» لازم نیست در كنار قبر یا دو حرم و نواحی آن باشد، می توان با فاصله هم در همان روز « زیارت اربعین» را خواند و از طرف دیگر به زیارت رفتن به عنوان "اربعین" در قبل و بعد نزدیك به روز اربعین، اشكال ندارد، بلكه خواندن زیارت اربعین در قبل و بعد نزدیك روز اربعین، رجاءً مانعی ندارد.

✔️✳️ پاسخ حضرت آیت الله جوادی آملی
زیارت اربعین به همان روز خاص مربوط است، لكن اگر قبل از اربعین به جهت رفع مشكل در ازدحام جمعیت، زیارت را به جای آورند، ثواب زیارت را می برند.

✔️✳️ پاسخ حضرت آیت الله سبحانی
زیارت اربعین امام حسین علیه السلام مربوط به روز خاصّی است البته باید مؤمنین زائر در انجام عمل رعایت حال دیگر زائرین را بنمایند و این عمل مهم را به گونه ای برگزار كنند كه از هرگونه ایذاء پرهیز شود.

✔️✳️ پاسخ حضرت آیت الله علوی گرگانی
ایام نزدیك اربعین چه قبل و چه بعد ثواب زیارت اربعین را دارد گرچه خود اربعین زیارت اربعین ثواب بیشتری دارد