logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1396/08/12
  • بازدید:‌ 1916
  • چاپ
اگر هدف ما زيارت است چرا چند روز وقتمان را صرف پياده‌روي کنيم، و از زيارت بيشتر در جوار امام حسين (ع) محروم بمانيم؟

اگر هدف ما زیارت است چرا چند روز وقتمان را صرف پیاده‌روی کنیم، و از زیارت بیشتر در جوار امام حسین (ع) محروم بمانیم؟

چرا چند روز وقتمان را صرف پیاده‌روی کنیم؟

پاسخ :
البته که در پیاده‌روی در راه زیارت، دشواری‌ها و مشکلات بسیاری وجود دارد، ولی با توجه به روایتی که از رسول الله (ص) آمده است که فرمود: «افضل الاعمال احمزها»؛  «بهترین اعمال، مشكل‏ترین آنهاست»، فلسفه این رفتار به خوبی روشن می‌شود و به طور کلی، عباداتی که با سختی همراه است، دارای ثواب بیشتری است.
در چگونگی به جا آوردن عبادات، ما تابع دستورات دینی ائمه اطهار(ع) هستیم. در روایات متعددی از سوی بزرگان دین، به پیاده‌روی زیارت امام حسین (ع) بسیار تأکید شده است. امام صادق (ع) در این باره فرمود:
هر کس از خانه‌اش به قصد زیارت حسین بن علی بن ابی‌طالب (ع) بیرون آید، اگر پیاده باشد، خداوند برای هر گامش، حَسَنه‌ای می‌نویسد و یک زشت‌کاری را از او می‌زداید؛ و چون به حرم حسین (ع) رسید، خداوند، او را جزو رستگاران می‌نویسد؛ و چون زیارتش را به پایان برد، خداوند، او را از رهایی یافتگان می‌نویسد؛ و چون بخواهد بازگردد، فرشته‌ای نزد او می‌آید و به او می‌گوید: «من، پیام‌آور خدایم. خداوند، به تو سلام می‌رساند و می‌فرماید: عمل از سر گیر، که گذشته‌ات آمرزیده شد».
روشن است تأثیر زیارت با پیاده‌روی، در زیارت معمولی نخواهد بود. این حقیقتی است که باید از راهپیمایان این سفر معنوی و الهی پرسید. آنان معتقدند وقتی یک زائر، چون قطره‌ای به امواج خروشان دیگر شیعیان و محبان اهل بیت: می‌پیوندد و در مسیر عشق حسین (ع) گام برمی‌دارد، از نگاه معنوی و خودسازی، ره صد ساله را یک شبه طی می‌کند. بنابراین این سفر، با همه دشواری‌هایی که دارد، سهل و آسان می‌شود.
از آنجایی که زائر همچون قطره، به دریا متصل می‌شود، خود نیز دریا می‌شود و از ویژگی‌های دریا، این است که موج ایجاد می‌کند. انشاء الله در آینده‌ای نه چندان دور، شاهد رسیدن پیام اربعین به جهان خواهیم بود. بی‌دلیل نیست کسی که یک‌بار لذت پیاده‌روی را چشیده باشد، ممکن نیست که به سادگی بار دوم، سوم و... را از دست دهد. تا زمانی که انسان نرود، توجه پیدا نمی‌کند؛ انسان یک حال و هوای دیگری پیدا می‌کند؛ یک شور و نشاط و یک عشق دیگری پیدا می‌کند، که وصف‌ناپذیر است. نکته مهم و قدسی درباره پیاده‌روی اربعین در کلام مرحوم آیت‌الله بهجت است که فرمود:
امام زمان عج پس از ظهور، خود را به واسطه امام حسین (ع)، به همه عالم معرفی می‌کند. بنابراین در آن زمان، باید همه مردم عالم، حسین (ع) را شناخته باشند و پیاده‌روی اربعین، بهترین فرصت برای این کار است.
#پرسش‌های_اربعین