logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1396/08/12
  • بازدید:‌ 1084
  • چاپ
حضرت آيت الله سيد احمد خاتمي: براندازی حکومت باطل یزید و تشکیل حکومت دینی از آرمان های سالار شهیدان در نهضت عاشورا بود

حضرت آیت الله سید احمد خاتمی: براندازی حکومت باطل یزید و تشکیل حکومت دینی از آرمان های سالار شهیدان در نهضت عاشورا بود

حضرت آیت الله سید احمد خاتمی: براندازی حکومت باطل یزید و تشکیل حکومت دینی از آرمان های سالار شهیدان در نهضت عاشورا بود

حضرت آیت الله سید احمد خاتمی، امام جمعه تهران در ارتباط تلفنی با رادیو اربعین از منابع ارزشمند شناخت حضرت سالار شهیدان را زیارت هایی که از معصومین رسیده مثل زیارت عاشورا، زیارت وارث و زیارت اربعین معرفی کرد و گفت: می توان از این متونی که از معصموین رسیده ابعاد مختلف نهضت حسینی را شناخت. انشاالله عزیزانی که در این پیاده روی هستند، حتما روز اربعین زمانی که آفتاب بالا آمد، این زیارت عمیق را بخوانند.

وی با اظهار به اینکه برای چه سالار شهیدان در مسیر این نهضت خونین به راه افتاد، عنوان کرد: باید گفت اهداف حضرت روی ابعاد است یعنی از سویی حاکمیت یزید، حاکمیت باطل بود. سید الشهدا می خواست این حاکمیت باطل را براندازد. از سویی منکر و بدترین منکر که حکومت یزیدی است و بهترین منکر که تشکیل حکومت دینی است، از آرمان های سالار شهیدان بود.

امام جمعه تهران به بدترین منکر اشاره کرد و گفت: اینکه سالار شهیدان در پی بر اندازی حکومت یزیدی بود از همان آغاز حرکت این جمله را فرمود «وَ عَلَى الاِسْلامِ، السَّلامُ اِذْ قَدْ بُلِیَتِ الاُمَّهُ بِراع مِثْلَ یَزِیدَ».

وی در خصوص تشکیل حکومت دینی بعنوان بهترین منکر بیان داشت: اینکه حضرت در پی حکومت اسلامی بود در نامه ای که به مردم بصره و کوفه نوشته، سنت پیغمبر از بین رفته ، بدعت ها زنده شده، من می خواهم سنت پیامبر را زنده کنم؛ این قانون حکومت دینی است. یا در متن دیگری فرمود رهبر جامعه اسلامی باید عامل به کتاب باشد در پی تحقق عدالت باشد، یعنی حکم و حاکم را سیدالشهدا بیان می کند.

حضرت آیت الله خاتمی با بیان اینکه سالار شهیدان قطعا می دانست پایان این مسیر شهادت است، به دلیل این اقدام امام حسین (ع) پرداخت و اظهار داشت: از بدهیات معارف حسینی این است که سالار شهیدان شهادتش را می دانست اما می خواست این آرمان مقدس را جا بیاندازد که اگر جامعه ای توانست حکومت دینی تشکیل دهد باید این کار را انجام دهد، آنچنان که فرزند سالار شهیدان بعد از چند قرن، امام راحل و عظیم الشان مان این کار را درگوشه ای از جهان به نام ایران اسلامی تشکیل داد.

وی افزود: نهضت سالار شهیدان در عرصه اهداف بلندش روی ابعاد است، یکی از این ابعاده در زیارت اربعین آمده است «بَذَلَ مُهجَتَهُ فِیکَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبادَکَ مِنَ الجَهالَهِ وَ حِیرَهِ الضَّلالَه» سالار شهیدان بهترین خونش را در راهت نثار کرد تا بندگانت را از نابخردی و گمراهی برهاند. بذل به معنای انفاق خالصانه بی توقع بر گشت است. برخی ها مُهج را به معنی خون قلب تعبیر کرده اند، سالار شهیدان خون قلبش را داد تا بندگان را از جهالت برهاند.

امام جمعه تهران با طرح این پرسش مبنی بر اینکه معنای جهالت چیست؟ عنوان کرد: جهالت در فرهنگ فارسی ما به معنای نادانی است اما در فرهنگ قرآن نابخردی است. کار نابخردانه از دیدگاه قرآن جهالت است. اینکه خبری فاسق بگوید یا رادیویی که فسق بر آن حاکم است یا شبکه مجازی که فسق بر او حاکم است؛ فسق هم یعنی بی دینی و آدمی که زود بپذیرد، نامش جهالت است.

وی تاکید کرد: سیدالشهدا خون ارزشمندش را داد تا راه خردورزی را که راه بندگی خداست به مردم نشان دهد. اگر با خدا آشتی شدید برد – برد کردید و اگر با خدا آشتی نکردید خسروا انفسکم. سید الشهدا این راه را نشان داد، گم نشوید و بیراهه نروید، راه راه پیغمیر راه علی و راه راه اسلام و قرآن است.