logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1396/08/04
  • بازدید:‌ 1951
  • چاپ
زائران مراسم پياده روي اربعين بخوانند

زائران مراسم پیاده روی اربعین بخوانند

رئیس مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ، گفت: بیمارانی كه ناراحتی قلبی و تنفسی دارند با هماهنگی پزشك خود عازم پیاده روی اربعین شوند.

 سید علی مرعشی در رابطه با توصیه هایی به زائران مراسم پیاده روی اربعین گفت: یكی از مهمترین توصیه ها به زائران اربعین این است، افرادی كه بیمار كلیوی هستند و نیاز به دیالیز دارند با توجه به حجم جمعیتی كه در ایام اربعین به عراق مشرف می شوند و نیز امكانات محدود بیمارستان های كربلا و نجف در مورد دیالیز، امكان دیالیز برای این بیماران وجود نخواهد داشت و به همین دلیل دیالیزی ها به طور جدی با مشكل سلامتی روبرو می شوند تقاضای ما از این عزیزان این است زمان زیارت را به زمان دیگری موكول كنند و در این ایام مشرف نشوند.

وی خاطر نشان كرد: نكته دیگر اینكه زائرانی كه برای راهپیمایی مشرف می شوند از كفش و كوله پشتی مناسب استفاده كنند چون بیشترین ضایعاتی كه در این ایام زائران با آن مواجه می شوند زخم ها و تاول های پا است و اگر كفششان مناسب نباشد در همان ابتدای پیاده روی دچار مشكل می شوند به همین دلیل حتما از كفش مناسب پیاده روی استفاده كنند.

مرعشی افزود: كوله پشتی زائران هم برای اینكه صدمه ای به ستون فقرات وارد نكند ارگونومیك مناسب داشته باشند با حداقل وسائل ضروری و مورد نیاز و از آوردن وسایل اضافی و سنگین كردن كوله پشتی جدا خودداری كنند.

این مقام مسئول تاكید كرد: زائران عزیزی كه از داروی خاصی استفاده می كنند حتما داروی خود را همراه داشته باشند كه درمان توسط هلال احمر در مسیر نجف به كربلا و شهرهای زیارتی نجف كربلا،كاظمین، سامرا و سید محمد ارائه می شود اما محدودیت كار ما طوریست كه ممكن است داروی خاص زائران وجود نداشته باشد یا مشابه آن باشد به همین دلیل بیماران قلبی و ریوی حتما داروی خاص خود را همراه داشته باشند.

مرعشی در پاسخ به این سئوال كه آیا بیماری خاصی در عراق وجود ندارد كه زائران ایرانی را تهدید كند، گفت: خیر ، بیماری خاصی از عراق گزارش نشده است، فصل طوری است كه روزها كمی هوا گرم و شب ها سرد است و این تفاوت درجه هوا در شب و روز ممكن است زائران را در معرض بیماری ها تنفسی و سرماخوردگی قرار دهد به همین دلیل مراقبت این مورد را باید داشته باشند.

وی در رابطه با لزوم استفاده از واكسن خاص قبل از اعزام به مراسم اربعین نیز گفت: خیر واكسن خاصی برای عراق نیاز نیست.

مرعشی درباره مراكز امدادی ایران در جریان برگزاری مراسم پیاده روی اربعین هم گفت : نیروهای ما در هر 4مسیر زمینی مستقر هستند و امسال ما 8 اتوبوس آمبولانسی را در مسیر و شهرها برای انتقال داریم و 40 دستگاه آمبولانس هلال احمر در عراق در خدمت زائران خواهد بود و با بیمارستان های عراق هماهنگ شده و همكاران ما در بیمارستان الحسین در كربلا مستقر هستند و بین راه نجف و كربلا در 8موكب امكانات درمانی را به زائران ارائه می دهیم.

وی خاطرنشان كرد: در شهرهای كربلا و نجف هم در مراكز اسكان ایرانیان همكاران ما حضور دارند البته خدمات ارائه شده برای همه زوار اعم از ایرانی و غیر ایرانی خواهد بود.

مرعشی در رابطه با روش اطلاع رسانی زائران در صورت نیاز به كمك های امدادی هم اظهار كرد: ارتباطات همكاران ما با یك سیستم مخابراتی خاصی است اما تیم های امدادی ما در مسیر جاده هستند و در مسیر كوت دیوانیه حله حضور دارند و در كوت هم یك بیمارستان صحرایی توسط همكاران ما ایجاد می شود و ارائه خدمات خواهد داشت.

به گفته مرعشی خدمات رسانی گروه های امدادی ایران از 5صفر در عراق شروع می شود و تا پایان صفر ادامه خواهد داشت.

منبع: جام جم آنلاین